© mablelo dreamstime.com
Przemysł elektroniczny |
W Polsce powstanie centrum technologii kosmicznych
Przystąpienie Polski do ESA ma kolejny wymierny efekt: w kraju powstanie ośrodek rozwoju technologii kosmicznych w oparciu o połączone kadry WAT i CBK.
Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK) oraz Wojskowa Akademia Techniczna (WAT) podpisały wczoraj umowę o utworzeniu na terenie akademii Krajowego Centrum Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej (KCIKiS).
- W zamierzeniach Centrum będzie za dziesięć lat wiodącym w kraju ośrodkiem rozwoju technologii kosmicznych i technik satelitarnych oraz znaczącym partnerem w europejskim programie kosmicznym, działającym w oparciu o własnych absolwentów – informuje w serwisie PAP – Nauka w Polsce rzecznik prasowy WAT płk Wiesław Grzegorzewski. Rzecznik mówi też, że w przyszłości w działania Centrum będą się mogły włączać kolejne instytucje.
Celem utworzenia Krajowego Centrum Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej jest przede wszystkim stworzenie warunków dla efektywnej współpracy naukowej, badawczej i dydaktycznej w dziedzinie inżynierii kosmicznej i satelitarnej. Nowy ośrodek ma też wzmocnić potencjał naukowo-badawczy.
Współpraca obydwu instytucji obejmie m.in. następujące przedsięwzięcia badawcze:
- współpracę w dziedzinie metrologii czasu – zegary pulsarowe, nawigacja czasoprzestrzenna;
- transfer czasu przy pomocy systemów satelitarnych i światłowodów;
- radioteleskop astronomiczny (obserwacje kwazarów, monitorowanie jonosfery);
- interpretację wysokorozdzielczych zobrazowań satelitarnych i lotniczych;
- przyrządy optyczne: satelitarne i UAV;
- elektronikę, optoelektronikę, nanotechnologie, badania materiałowe (mechatronika).