© Philips
Komponenty |
Fosfor w służbie LED
W celu zwiększenia wydajności pracy lamp diodowych, producenci samych diod, jak i lamp LED, coraz chętniej sięgają po rozwiązanie oparte na odseparowanych związkach fosforu. Dzięki temu wzrasta ich wydajność.
Białe i jasne diody LED to cel, do którego dążą niemal wszyscy producenci nowoczesnego oświetlenia. Jednakże wygenerowanie białego światła o wysokiej wydajności to nie lada problem. Dlatego też, coraz częściej sięga po rozwiązania pracujące na nieco innej zasadzie.
W celu wygenerowania białego światła, tworzy się diody świecące światłem niebieskim, a następnie strumień świetlny przepuszcza się przez żółty filtr. Za tym filtrem, po połączeniu koloru żółtego z niebieskim, mamy światło białe. Jego kolor jest zależny od dwóch składowych i indywidualnych preferencji.
W celu osiągnięcia wydajnych lamp, tworzy się te koloryzujące szybki oparte o odseparowany fosfor („remote phosphor”). Przedstawia to poniższy rysunek (porównanie rozwiązania z klasycznym dyfuzorem absorbującym światło, z prezentowanym rozwiązaniem). W celu użycia takich szybek, należy użyć odpowiednich diod niebieskich, np. odcień 'royal blue'.
Taki materiał jest przezroczysty, umieszczony kilka milimetrów od źródła światła, nie blokuje światła i przy tym odpowiednio go barwi, by uzyskać ładny biały odcień. Dodatkową zaletą jest niewątpliwie jego przystępna cena. Dzięki temu rozwiązaniu udaje się zwiększyć wydajność świetlną całej lampy.
© Philips