reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© solarseven-dreamstime.com
Przemysł elektroniczny |

Woda w basenie a misja na Marsa

Creotech to firma, która swoje doświadczenia zdobyte w ramach współpracy z Centrum Badań Kosmicznych nad projektem komputera pokładowego dla sond międzyplanetarnych, wykorzystuje do zarządzania parametrami wody w basenach pływackich.

Creotech Instruments celuje w innowacyjnych projektach naukowych. Nie ma się co dziwić, kadra tej firmy wywodzi się ze środowiska naukowego. Na stronach spółki można przeczytać, że dzięki pracy interdyspcyplinarnych zespołów specjalistów - elektroników, informatyków i mechatroników stworzono unikatowy kapitał intelektualny. Dziś, na pytania evertiq.pl odpowiedział dr Grzegorz Brona, dyrektor ds. finansowych i rozwoju spółki. Grzegorz Brona jest wykładowcą Instytutu Fizyki Doświadczalnej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, w 2012 r. został laureatem Nagrody Naukowej miesięcznika Polityka w kategorii Nauki Ścisłe. W listopadzie ubiegłego roku pojawiła się informacja o uczestnictwie firmy Creotech w programie "Mazowiecki Świat Innowacji", dzięki któremu spółka otrzymała środki na zatrudnienie dwóch specjalistów. - Zatrudnione osoby pracują nad opracowaniem systemu odczytu z szybkich detektorów optycznych. Technologia odczytu oparta jest na wydajnych modułach FPGA. Projekt jest bardzo ambitny i wymaga bardzo dużej wiedzy i doświadczenia w zakresie zaawansowanej elektroniki – powiedział Grzegorz Brona. Natomiast w grudniu 2012 r. Creotech zakończył realizację projektu rozwoju inteligentnych kamer cyfrowych w ramach programu „Initech” NCBR.
Kamera CTI-CAM ICC firmy Creotech © Creotech Instruments
- Projekt zakończył się kilkoma prototypami, które docelowo będą przeznaczone na różne rynki - od monitoringu bezpieczeństwa, aż do kamer przeznaczonych do celów stricte naukowych. Obecnie zaczęliśmy etap wdrożenia i szukamy potencjalnych partnerów biznesowych – opowiada dr Brona. - Należy zaznaczyć, że opracowane kamery swoimi parametrami przekraczają istotnie osiągi kamer konkurencyjnych. W szczególności kamery przeznaczone do specjalistycznego monitoringu bezpieczeństwa osiągnęły szybkość odczytu 12 klatek na sekundę, przy rozdzielczości 5 megapikseli. Jest to, zgodnie z naszym rozeznaniem, powyżej tego co osiąga konkurencja (z USA, Korei) w tym segmencie kamer. Firma Creotech zamierza też inwestować. Niestety, na początku 2012 r. został odrzucony wniosek budowy laboratorium produkcyjnego w programie RPO Mazowsze.- Powodem odrzucenia wniosku było dopatrzenie się przez oceniających, że w obiekcie, w którym laboratorium miało być ulokowane, podłączona została sieć internetowa. Zostało to ocenione jako podjęcie projektu przed jego zgłoszeniem, a więc uchybienie formalne - wyjaśnia powody tej decyzji nasz rozmówca, po czym dodaje zdecydowanie - Osobiście uważam taką decyzję za totalną porażkę założeń programu. Creotech jednak nie zamierza siedzieć z założonymi rękami. W 2012 r. spółka włączyła się aktywnie w działania zmierzające do integracji Polski z Europejską Agencją Kosmiczną. – W ramach tych prac powstałą idea realizowania budowy zaplecza produkcyjnego we własnym zakresie. W tej chwili poszukiwane są fundusze pozwalające na budowę zaplecza, które w przyszłości mogłoby posłużyć do montażu satelit – kończy rozmowę Grzegorz Brona. A evertiq.pl już niedługo zaprasza po więcej informacji na temat projektów prowadzonych przez Creotech.

reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-2
reklama
reklama