reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© david-alary-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 07 grudnia 2012

1,47 mld EUR grzywny za zmowę cenową

A jednak! Komisja Europejska nałożyła wysokie kary za zmowę dotyczącą cen kineskopów w latach 1996-2006.
Wśród ukaranych są tacy giganci jak: Philips (313,4 mln EUR), LG (295,6 mln EUR), Panasonic (157 mln EUR), Samsung (150 mln EUR), Technicolor (38,6 mln USD) i Toshiba (28 mln EUR). Firma Chunghwa uniknęła kary, ponieważ poinformowała o zmowie.

Co więcej, w oświadczeniu Komisja Europejska poinformowała, że było to jedno z najlepiej zorganizowanych przedsięwzięć mających na celu ustawianie cen. Zorganizowani w dwóch kartelach przedsiębiorcy stosowali takie praktyki antykonkurencyjne jak: ustalanie cen, podział rynku, koordynacja produkcji i wymiana poufnych wiadomości handlowych. Kartele działały na całym świecie, jeden z nich dotyczył kolorowych kineskopów montowanych w telewizorach, drugi – kineskopów stosowanych w monitorach komputerowych.

Producenci byli całkowicie świadomi łamania prawa, w dokumentach znalezionych w trakcie śledztwa można było m.in. odczytać ostrzeżenie o konieczności trzymania sprawy w tajemnicy, a nawet pouczenie o konieczności zniszczenia dokumentu po przeczytaniu.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-2