reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© aleksandr-volkov-dreamstime.com
Przemysł elektroniczny |

Badania na strychu

Czyli dziś szerzej opowiemy o tym, jak powstał kieszonkowy holter do badania bezdechu sennego opracowany przez studentów Politechniki Warszawskiej.

- Na początku był holter do badania EKG – mówi dla evertiq.pl Maciej Grochowski, lider grupy Mechatronics Team - a dopiero potem konkurs organizowany przez firmę Texas, na potrzeby którego przygotowaliśmy holter do badania bezdechu sennego. Na pytanie o plany na przyszłość nasz rozmówca odpowiada - Jeszcze za wcześnie, żeby mówić o wdrażaniu projektu do produkcji. Najpierw musimy przejść testy kliniczne. Nawiązaliśmy współpracę z lekarzami i chcemy lada dzień rozpocząć badania na pacjentach. Poza tym musimy zbadać sytuację na rynku i zorientować się jak dostosować urządzenie do potrzeb rynku. Chcemy, aby holter był przede wszystkim wygodny w użyciu dla pacjenta, ale również innowacyjny pod względem rozwiązań technicznych i tani w produkcji. Te trzy punkty mogą na pierwszy rzut oka wzajemnie się wykluczać, ale teraz już wiemy, że to możliwe i umiemy to wykonać.
- Chcemy, aby holter by wygodny w użyciu, ale również innowacyjny i tani w produkcji - mówi dla evertiq.pl Maciej Grochowski.
W tej chwili najtańsze jednorazowe detektory bezdechu sennego oparte jedynie na badaniu oddechu kosztują około 30 USD. Bardziej zaawansowane aparaty mierzące więcej parametrów - około 100 USD za sztukę. Jednak żadne z nich, prócz szczątkowych danych sugerujących potrzebę kontaktu ze specjalistą, nie dostarczają istotnych dla lekarza informacji. Wynalazek grupy Mechatronics Team plasuje się w tej skali na całkiem niezłej pozycji, bo koszt zbudowania holtera to około 1 tys. PLN, przy czym na pewno uda się go jeszcze obniżyć.
- Testowanie zajęło nam naprawdę dużo czasu, dorywcze korzystanie ze sprzętu na uczelni nie wystarczało. Dopiero gdy sami zainwestowaliśmy w oscyloskop oraz inne niezbędne narzędzia i zmontowaliśmy wszystkie tory pomiarowe na strychu u kolegi, prace ruszyły na dobre. Innym problemem była dostępność różnego rodzaju układów w małych obudowach takich jak MSOP i TSOP. Ponieważ wielkość urządzenia była kluczową kwestią, staraliśmy się wszystkie możliwe wymiary minimalizować, co biorąc pod uwagę zaopatrzenie zwykłych polskich dostawców komponentów, jest kłopotliwe dla osób, które interesują pojedyncze sztuki układów.
Studenci Politechniki Warszawskiej od początku do końca robili wszystko sami. Wytrawianie płytki w domowych warunkach nie należy do rzeczy prostych, ale jak mówi nasz rozmówca, największe problemy sprawił brak profesjonalnego sprzętu pomiarowego. Warunkiem wzięcia udziału w konkursie, było wykorzystanie układów scalonych firmy Texas Instruments. Podpytaliśmy i o to - Tor do pomiaru EKG oraz pulsoksymetru był w całości analogowy. Zastosowaliśmy tam precyzyjne wzmacniacze firmy Texas: INA330 i INA333. Ale już na przykład w module badającym ruchy klatki piersiowej użyliśmy scalonego układu dedykowanego do czujników mostkowych ADS1232. Na koniec przypomnijmy, że opracowany przez czteroosobowy zespół Mechatronics Team holter do badania bezdechu sennego zajął drugie miejsce w międzynarodowym konkursie "Texas Instruments Analog Design Contest 2012".

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-1
reklama
reklama