reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Foxconn Przemysł elektroniczny | 25 maja 2011

Pracownicy Foxconnu mają zakaz popełniania samobójstwa

Zatrudnieni w fabrykach firmy Foxconn są zmuszani do składania pisemnych oświadczeń obiecujących, że nie rozstaną się z życiem - podaje portal Yahoo Finance.
W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w chińskich zakładach produkujących popularne urządzenia firmy Apple samobójstwo z powodu fatalnych warunków pracy popełniło co najmniej 14 osób osób.

Foxconn jest handlową nazwą tajwańskiej grupy Hon Hai Precision Industry Co. producenta elektroniki i komponentów komputerowych. Dla firmy Apple spółka wytwarza m.in. iPody i iPhone'y, MacBooka, MacBooki Pro oraz MacBooki Air. Zleceniodawcami Foxconnu są też koncerny Sony, HP, Amazon, Nokia, Motorola, Nintendo, Microsoft, Dell oraz Cisco.

O drastycznych naruszeniach prawa pracy przez Foxconn media informowały od 2006 roku. Między innymi "The Inquirer" donosił wówczas o skandalicznym wykorzystywaniu pracowników, zmuszanych do pracy o ponad 80 godzin ponad miesięczną normę, przy najniższych możliwych zarobkach. Doniesienia prasy na ten temat zaszkodziły bardzo reputacji Apple'a gdy wyszło na jaw, że jej przedstawiciele dokonali inspekcji fabryk i zaakceptowali takie warunki pracy. Według innych źródeł przypadki samobójstw zdarzały się w zakontraktowanych przez Apple chińskich fabrykach Foxconnu od lat.

W kwietniu ubiegłego roku "The Daily Telegraph" doniósł o czterech próbach samobójczych młodych robotnic, które wyskoczyły z okien kompleksu Longhua - największych na świecie zakładów składających komputery, telefony komórkowe i inne produkty elektroniczne, zatrudniających ok. 300 tys. pracowników.

Foxconn jest firmą pilnującą swych tajemnic, a polityka chińskich władz przyczynia się jeszcze do tego, że informacji na temat warunków pracy jest niewiele. Coraz częściej potwierdzają się jednak opinie, że są one wyniszczające i nieludzkie, a ofiarami zbyt ciężkiej i źle opłacanej roboty są przeważnie kobiety.

Źródło: PAP

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-2