reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© MG/ Dariusz Bogdan Przemysł elektroniczny | 13 maja 2011

Inteligentne sieci energetyczne technologią przyszłości

Korzyści płynące z rozwoju inteligentnych sieci energetycznych oraz możliwości rozwoju ICT w Polsce były głównym tematem III Forum Gospodarczego TIME. Spotkanie z udziałem wiceministra Gospodarki Dariusza Bogdana odbyło się w dniach 10-12 maja 2011 r. w Ossie, pod Rawą Mazowiecką.
Wiceminister Dariusz Bogdan przedstawił nowe rozwiązania informatyczne dla energetyki. Jego zdaniem jedną z najbardziej obiecujących nowych technologii jest Smart Gird.

- Jest to sieć, na którą składają się domowe liczniki pomiarowe nowej generacji, komunikujące się między sobą przy pomocy inteligentnego oprogramowania smart metering – wyjaśnił. - Dzięki nowoczesnym urządzeniom każdy odbiorca energii będzie miał stały dostęp do informacji o jej bieżącym zużyciu oraz cenach. Technologia może przynieść też duże korzyści firmom energetycznym – dodał.

Wiceminister zwrócił również uwagę, że Smart Gird to ogromna szansa na oszczędność energii.

- Informatyzacja energetyki może pomóc w spełnieniu wymogów zawartych w tzw. Pakiecie Klimatycznym – dodał. Zdaniem Dariusza Bogdana wprowadzenie technologii w życie będzie wymagać znacznych nakładów finansowych i nowych rozwiązań informatycznych.

- Jednym z priorytetów MG jest rozwijanie gałęzi przemysłu związanego z produkcją elektroniki i oprogramowania. Polski przemysł ICT ma ogromny potencjał i chcemy go wykorzystać z zyskiem dla całej gospodarki – zaznaczył.

Wiceszef resortu gospodarki przypomniał, że obecnie wartość krajowego rynku ICT plasuje Polskę w pierwszej 20-tce światowych rankingów. – W ciągu 10 lat chcemy osiągnąć 15-procentowy udział tego sektora w PKB –powiedział.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-2