reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Przemysł elektroniczny | 13 maja 2011

100 Tb na sekundę!

Dwóm, niezależnym grupom naukowców udało się przesłać aż 100 tera-bitów danych w ciągu jednej sekundy przez przewód światłowodowy. Ta olbrzymia ilość danych, przekracza 200 dysków Blu-ray.
Pierwszą grupę stanowią naukowcy z NEC Laboratories w Princeton. Udało im się osiągnąć prędkość przesyłania danych wynoszącą dokładnie 101.7 Tb/s. Wszystko to na odcinku aż 165 km. Osiągnęli ten imponujący wynik poprzez umieszczenie w jednym przewodzie aż 370 wiązek laserowych.

Podobnie jak dźwięk i fale radiowe, również i światło posiada różne częstotliwości. Tą właśnie właściwość wykorzystali naukowcy z NEC. Każda z tych 370 wiązek światła posiada swoją unikalną częstotliwość (zwaną kanałem), która na końcu przewodu jest wyodrębniania, a wszystko razem ponownie składane w jedną całość.

Do tego dochodzą jeszcze takie właściwości światła jak polaryzacja i faza fali świetlnej.

Podobny wyczyn udał się naukowcom z Japońskiego Instytutu Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych. Im z kolei udało się osiągnąć nieco większą prędkość przesyłania danych, bo aż 109 Tb/S. Ich technika jednak była nieco odmienna. Naukowcy z Instytutu Technologii wykorzystali siedem włókien światłowodowych w jednym przewodzie. Każde z tych włókien przesyłało dane z prędkością 15 Tb/s.

Technologie te jednak nadal pozostają drogie, ze względu na duży stopień skomplikowania. Pierwszymi użytkownikami więc będą najprawdopodobniej potężne koncerny informatyczne, takie jak Microsoft, Apple, Google, Facebook, czy polskie Allegro, wypożyczalnie filmów, i tym podobne.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-2