reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© LaserJob, illustration purposes only Przemysł elektroniczny | 09 maja 2011

Linia przyszłości na SMT show w Norymberdze

Organizatorzy targów ustawili ‘linię przyszłości’, złożoną w ich ocenie z wyróżniających się zaawansowaniem technicznym sprzętów SMT. Warto przeczytać, którzy producenci zostali uhonorowani tym wyróżnieniem.
1. Linia zaczyna się podajnikiem firmy Rommel, z wbudowaną drukarką systemu traceability z firmy Brady. Warto podkreślić, iż cała linia przyszłości została wyposażona w moduły transportowe z Rommel.
2. Druga w kolejności została ustawiona drukarka Horizon 01iX TechSpec, będąca najnowszym modelem DEK’a, wyposażonym w kilka innowacyjnych funkcji, takich jak automatyczny support dla płytek o dużym stopniu upakowania HD-Grid-Lok, system czyszczenia spodniej części szablonu Cyclone, czy wbudowana weryfikacja poprawności naniesienia pasty lutowniczej HawEye.
3. 66000 G5 wire bonding wraz testerem bondingu. Nie wiem, czy w Polsce ktoś oferuje taką technologię.
4. Serce linii to P&P z Fuji, dwa moduły M6 z serii NXT II. Maszyna z inteligentnymi feederami, zapewniająca też dodatkowe systemy trackingu.
5. Na automacie postawiono laptop z oprogramowaniem Promatix GmbH, unifikującym monitoring z wszystkich maszyn w jednym programie, co ułatwia śledzenie przebiegu procesu.
6. Zamiast tradycyjnego pieca reflow, zdecydowano się na ustawienie pieca vapor phase (tj. lutowanie kondensacyjne) z firmy IBL, model BLC609i Premium. Na targach można było obejrzeć kilka premier z tej technologii, która toruje sobie drogę do coraz większej popularności.
7. Za piecem oczywiście AOI: wybrano model Vi Technology.
8. Nie zapomniano też o potrzebie coatingu, wstawiając w linii dyspenser Asymteka o oznaczeniach Spectrum S910N. W czasie pokazów dyspenser wykonywał operację undefilling’u, ale oczywiście wykonuje też tradycyjny natrysk, dozuje pastę czy cokolwiek można sobie jeszcze wymyślić.
9. Kolejną technologią, która wydaje się być już niemal obowiązkową dla każdego nowoczesnego EMS’a, jest X-ray. Do linii przyszłości wybrano DAGE X3, z funkcją tomografii, dającą obraz 3D. Trójwymiarowy obraz to kolejna nowość, prezentowana przez kilku czołowych producentów technologii X-Ray.
10. Część maszyn została zdublowana przez swoje odpowiedniki konkurentów: takimi przykładami są AOI S700 z firmy OMRON (prezentowana jako platforma dla oprogramowania ATE z firmy ATEcare Service GmbH), czy maszyna do coatingu firmy PVA model 2000SF.
11. Po opisanych wyżej dwóch ‘dublach’ czas na w pełni zautomatyzowany tester in-line, produkt firmy Engmatec GmbH z serii ETH-S, mogący obsługiwać do 4080 punktów pomiarowych.
12. Problemy z rozdzielaniem płytek nie dotyczą tych, którzy mają laser do ich precyzyjnego, bezstykowego wykrawania. W tej roli depanelizer z LPKF, MicroLine 6000S.
13. Gdyby mimo tego nakładu sił i środków coś komuś nie wyszło, na końcu linii ustawiono stację naprawczą od ERSA, IR/PL 650.


© Evertiq
Początek linii, czyli Rommel, DEK i Fuji

© Evertiq
Piec do lutowania kondensacyjnego IBL
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 14 2018 11:24 V11.8.1-2