reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 20 maja 2020

Vigo System: Fotoniczny projekt w ramach inicjatywy Horyzont 2020 wchodzi w ostatnią fazę

Celem międzynarodowego projektu jest opracowanie urządzenia, które umożliwi monitoring zanieczyszczeń olejowych wody pitnej i przemysłowej. Rozpoczyna się właśnie ostatnia, sześciomiesięczna faza badawcza.

AQUARIUS to międzynarodowy projekt badawczy, finansowany przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych w ramach inicjatywy Horyzont 2020, którego celem jest wdrożenie najnowszych osiągnięć w dziedzinie fotoniki, w kierunku wykrywania zanieczyszczeń w wodzie pitnej i ściekach. W ramach projektu, Vigo System pracuje obecnie nad montażem finalnej wersji spektrometru, w którym zostanie wykorzystane nowe źródło światła EC-MOEMS-QCL opracowane przez Fraunhofer IAF / IPMS. Quantared Technologies we współpracy z KWR Water testuje drugą iterację spektrometru w mobilnym stojaku do analizy oleju w wodzie na miejscu w Holandii. Projekt wchodzi w ostatnią sześciomiesięczną fazę badawczą. AQUARIUS jest na dobrej drodze do realizacji większości postawionych celów badawczych, między innymi:
  • stabilizacji źródła światła o szerokim zakresie widmowym (200 cm⁻¹), które oparte jest na szybkim strojeniu (1000 widm/s) lasera EC-MOEMS-QCL,
  • wykazania próbkowania w linii: komórka przepływowa z interfejsem próbki ATR z sfunkcjonalizowaną powłoką,
  • wykazania pobierania próbek on-line: zautomatyzowanie ekstrakcji i wstępne przetwarzanie próbek, gdzie przetworzona próbka stosowana w komorze przepływowej ze spektrometrią, opartą na transmisji.
reklama
reklama
July 20 2022 12:24 V20.6.3-2