reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 07 sierpnia 2019

Grafen może ułatwić dalszą eksploracji kosmosu

Naukowcy rozpoczęli testy innowacyjnych, opartych na grafenie systemów zarządzania temperaturą do zastosowania w technologiach kosmicznych.

Z uwagi na swoje unikalne właściwości, takie jak wytrzymałość, niewielka grubość, lekkość oraz dobra przewodność cieplna i elektryczna, grafen jest uważany za materiał, który może się okazać przełomowym rozwiązaniem dla wielu gałęzi przemysłu. Grafen jest strukturą węglową składającą się z warstw w kształcie plastra miodu o grubości zaledwie jednego atomu węgla.
Od jakiegoś czasu grafen poddawany jest testom w wielu sektorach pod kątem możliwych zastosowań – od technologii obliczeniowych po biomedyczne, od ogniw słonecznych po urządzenia do noszenia na ciele. Zespół uczonych, wspieranych w ramach zaplanowanej na 10 lat unijnej inicjatywy Graphene Flagship, uruchomił serię testów obejmujących loty paraboliczne w stanie nieważkości, podczas których badany jest potencjał opartych na grafenie systemów zarządzania temperaturą do zastosowania w technologiach kosmicznych. W informacji prasowej zamieszczonej na stronie projektu czytamy, że zarządzanie temperaturą w wielu systemach, takich jak satelity, i innych urządzeniach ma kluczowe znaczenie dla ich prawidłowego działania w przestrzeni kosmicznej. - Rurki ciepła z pętlą obiegową chłodzą elektroniczne urządzenia i narzędzia, wykorzystując generowane przez nie ciepło do odparowania cieczy znajdującej się wewnątrz rurki. Tradycyjnie rurka ta jest wykonana z porowatego metalu. W przypadku tego eksperymentu zostanie jednak pokryta grafenem, aby zwiększyć efektywność wymiany ciepła między układami elektronicznymi a cieczą. Nowy eksperyment Jak podano w tej samej informacji prasowej, loty testowe są częścią trzeciego już z rzędu projektu dotyczącego nieważkości, będącego kontynuacją dwóch poprzednich serii eksperymentów z 2017 r., które wykazały, że użycie grafenu może poprawić wydajność rurek ciepła z pętlą obiegową. - Ten trzeci projekt dotyczący nieważkości ma na celu przetestowanie zaawansowanego urządzenia cechującego się wyższym poziomem gotowości technologicznej, a więc stanowi kolejny krok na drodze do zastosowania urządzenia w technologiach kosmicznych – czytamy w komunikacie. Zgodnie z informacją przekazaną przez Carla Iorio, koordynatora eksperymentów dotyczących nieważkości i starszego badacza na Université Libre de Bruxelles (uczelni będącej partnerem projektu), eksperymenty z wykorzystaniem rakiety sondażowej zostaną przeprowadzone w Kirunie w północnej Szwecji. - Dzięki wykorzystaniu rakiety sondażowej naukowcy będą mogli wytworzyć warunki mikrograwitacji utrzymujące się przez okres sześciu minut. W tym czasie będziemy testować podstawowe aspekty rozwiązań opartych na grafenie, które wykorzystano do opracowania systemów zarządzania temperaturą – narządzi niezbędnych w przyszłej eksploracji kosmosu – mówi Iorio. Źródło: CORDIS
reklama
reklama
September 16 2021 12:37 V18.22.17-1