reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 06 lutego 2019

Wspólne standardy i zasady kluczem do przyspieszenia rozwoju IoT

Nowe badanie przeprowadzone przez Farnell element14 wskazuje na rosnącą rolę sprzętu w procesie projektowania rozwiązań IoT.

Farnell element14 opublikował wyniki nowych badań na temat internetu rzeczy, które potwierdzają, że platformy sprzętowe stały się niezbędną częścią procesów projektowych już na wczesnym etapie i pozwalają inżynierom na szybkie i niedrogie testowanie swoich rozwiązań. Umożliwiają też szybkie przygotowanie pierwotnego prototypu, pokazującego że dany pomysł faktycznie może zostać zrealizowany.
- Szanse w dziedzinie internetu rzeczy rosną wraz z powiększającym się dostępem deweloperów do rozwiązań sprzętowych i programowych, które pozwalają na szybsze wprowadzanie produktów na rynek – powiedział Cliff Ortmeyer, Global Head of Solutions Development w Premier Farnell i Farnell element14.
Wyniki badania wyraźnie pokazują, że inżynierowie-projektanci wykorzystują różne platformy sprzętowe do zwiększenia tempa prac deweloperskich i skrócenia czasu potrzebnego na wprowadzenie nowego rozwiązania na rynek. Farnell element14 raportuje, że 50% projektantów korzysta z komputerów jednopłytkowych, takich jak Raspberry Pi lub BagleBone Black jako gotowych, łatwych w użyciu platform deweloperskich dla systemów wbudowanych, celem opracowania produktów końcowych. Inni projektanci wskazali, że korzystają z samodzielnie przygotowanych platform (27%) lub dostarczonych przez producentów układów scalonych (19%). Respondenci ankiety, przeprowadzonej przez firmę Premier Farnell pod koniec 2018 roku, podali również, że preferują samodzielne projektowanie kompletnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa na drodze od urządzenia do chmury (58%), niż poleganie na firmach trzecich. Bezpieczeństwo jest też wciąż na szczycie listy kwestii, które biorą pod uwagę projektanci (52%). Rozumieją oni jak ważne jest dobranie platformy IoT, która efektywnie, bezpiecznie i bez ponoszenia nadmiernych kosztów, będzie stanowić podstawę ich aplikacji IoT. Wolą obierać taką drogę, zamiast polegać na innych firmach, co mogłoby się wiązać z większymi kosztami działania i utrzymania aplikacji – czytamy w komunikacie Farnell element14. Potrzeba wspólnych standardów i zasad została również podkreślona jako kluczowa do przyspieszenia korzyści płynących z internetu rzeczy. Możliwość współpracy ze sobą urządzeń, pochodzących od różnych producentów (certyfikowane standardy), standardy łączności, otwarte standardy i wspólne zasady prywatności – wszystkie te kwestie znalazły się wysoko na liście życzeń projektantów. Badanie pozwala także wnioskować, że szanse na rozwój w dziedzinie internetu rzeczy będą wciąż rosły. Kluczowe obszary zastosowań, w których ankietowani spodziewają się wzrostu w najbliższych pięciu latach obejmują automatykę domową, automatykę przemysłową i przemysłowe systemy sterowania, a także sztuczną inteligencję. Jako największe obszary, w którym można spodziewać się korzyści zostały wskazane aplikacje profesjonalne i przemysłowe, a tym zastosowania operacyjne, które pozwolą na zestawienie ze sobą danych z całego przedsiębiorstwa, by zoptymalizować zużycie zasobów, zredukować koszty i napędzić zyski. Badanie zostało przeprowadzone w okresie od września do listopada 2018 roku na 1042 respondentach z całej Europy, obu Ameryk oraz Azji i państw Pacyfiku.
reklama
reklama
January 15 2021 12:45 V18.15.12-2