reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Rynki | 11 stycznia 2019

2018 – siódmy rok z rzędu spadków sprzedaży pecetów

W ubiegłym roku wyraźnie słabszy był czwarty kwartał, gdy globalna sprzedaż komputerów spadła o 4,3% r/r (68,6 mln sztuk) – wynika ze wstępnych danych zebranych przez firmę analityczną Gartner.
Sprzedaż komputerów w ciągu całego roku 2018 przekroczyła 259,4 mln sztuk i była o 1,3% niższa niż w roku poprzednim. Analitycy Gartnera oceniają, że mimo pewnych optymistycznych przesłanek na 2018 rok, branża musiała się zmierzyć z dwoma negatywnymi czynnikami.

- Gdy tylko rynek komputerów PC zaczął odczuwać pozytywne rezultaty wzrostu popytu, w łańcuchu dostaw pojawiły się niedobory procesorów. Po dwóch kwartałach wzrostów, w 2Q2018 i 3Q2018, sprzedaż pecetów spadła w ostatnim kwartale ubiegłego roku – komentuje Mikako Kitagawa, starszy analityk Gartnera. - Wpływ braków na rynku CPU odczuli dostawcy, którzy nie byli w stanie obsłużyć zapotrzebowania generowanego przez biznes modernizujący sprzęt. Spodziewamy się, że zamówienia zostaną przesunięte na rok 2019, jeśli poprawi się dostępność procesorów.

Drugim negatywnym czynnikiem była niepewna sytuacja ekonomiczna i polityczna w niektórych krajach, co wpłynęło na zmniejszenie popytu na pecety. Odczuwalne było to nawet w Stanach Zjednoczonych, gdzie ogólna sytuacja ekonomiczna była korzystna – dodaje Kitagawa.

Jeśli chodzi o największych dostawców komputerów, to pierwsza trójka, czyli Lenovo, HP i Dell, odpowiadała łącznie za 68% dostaw komputerów w 4Q2018, o 4 punkty procentowe więcej niż w 4Q2017. Lenovo wyprzedziło HP i zostało liderem sprzedaży za ostatni kwartał ubiegłego roku. Główny wpływ na to miał fakt zawarcia umowy joint venture Lenovo z Fujitsu w maju 2018 roku.

Cały 2018 rok to już siódmy rok z kolei ze spadkiem sprzedaży pecetów, chociaż procentowe wartości tych spadków w ostatnich trzech latach nie były już tak wysokie, jak wcześniej.

Oto szóstka największych dostawców komputerów w 2018 roku według wstępnych wyników opracowanych przez firmę Gartner.© Gartner
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
January 17 2019 14:20 V11.11.0-2