reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© KoloNaukoweElektronikowAGH Nauka | 17 grudnia 2018

Studenci budują symulator lotniczy „Aviator AGH”

Konstrukcja typu full-flight z ruchomą kabiną oraz wbudowanym kokpitem z przełącznikami i systemami audiowizualnymi będzie w pełni oddawać wrażenia wizualne i motoryczne, jakich podczas lotów doświadczają sterujący samolotem piloci.
Łącząc wielką pasję do lotnictwa z wiedzą z dziedziny elektroniki, informatyki i mechaniki, studenci Akademii Górniczo-Hutniczej budują symulator lotniczy „Aviator AGH”. Symulator ma jak najwierniej odwzorowywać wygląd i możliwości techniczne Cessny 172SP (mały samolot pasażerski) z systemem nawigacji G1000. W modularnym systemie każde urządzenie (np. autopilot, moduł radia, panel przełączników) będzie posiadało osobny system elektroniczny. Wszystkie moduły zostaną z kolei połączone magistralą CAN, zaś jeden z nich, pełniący rolę mostka, komunikować będzie się z symulatorem Flight Simulator X z wykorzystaniem wirtualnego portu szeregowego oraz dedykowanego oprogramowania korzystającego z bibliotek SimConnect. Dodatkowo będzie istniała możliwość podłączenia modułów bezpośrednio do komputera, także w roli joysticka HID.

Wykonane prototypowe moduły elektroniczne przystosowane są pod uruchomiony już montaż maszynowy. Trwają także prace nad oprogramowaniem modułów oraz oprogramowaniem komunikacyjnym. W najbliższym czasie planowane są zakupy sprzętu komputerowego, montaż systemu wizyjnego oraz wykonanie fizycznych elementów kontrolno-sterujących (panele przełączników, wyświetlacze). Powstaje także konstrukcja mechaniczna całego kokpitu.


Pierwsze płytki prototypowe

Pomysłodawcami projektu są studenci należący do Koła Naukowego Elektroników AGH przy Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji: mgr inż. Piotr Rzeszut (prace nad symulatorem zaczął jeszcze jako student, obecnie jest doktorantem), inż. Grzegorz Gajoch, mgr. inż. Mateusz Zapart i mgr inż. Bartłomiej Flak.

Zespół rozszerzał się w miarę rozwoju oraz stopnia zaawansowania prac. Przy projektowaniu i doborze elementów mechanicznych pomagali studenci z Koła Naukowego „Volt” przy Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Członkowie Koła Naukowego Konstrukcji Militarnych „Adamantium” przy Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki pracowali z kolei nad konstrukcją pod monitory. Finalizują także budowę kokpitu.

Dzięki odpowiedniemu montażowi konstrukcji, którą można przenieść w dowolne miejsce i ponownie złożyć, symulator będzie prezentowany podczas wydarzeń o charakterze popularno-naukowym, jak Noc Naukowców czy Festiwal Nauki w Krakowie. Każdy chętny wzniesie się w przestworza bez konieczności wsiadania na pokład prawdziwego samolotu, spojrzy na świat z lotu ptaka, poczuje się jak pilot i spróbuje sił za sterami samolotu. Studenci planują także pokazać symulator na corocznym pikniku lotniczym w Krakowie.

Oprócz działań promujących uczelnię projekt posłuży również celom dydaktycznym – umożliwi studentom wykonywanie ćwiczeń z projektowania elektroniki czy testowania systemów komunikacji.

Wciąż udoskonalany i rozbudowywany projekt ma już za sobą premierę przed publicznością. Symulacja lotu w „Aviatorze AGH” znalazła się w programie tegorocznej Nocy Naukowców w Krakowie oraz na liście licytowanych atrakcji podczas akcji Święta Dzieciom w AGH 2018.

Warto przypomnieć o sukcesie zespołu „Aviator AGH” w zorganizowanym przez Instytut Lotnictwa w Warszawie wydarzeniu EDC Hackathon 2018. Studenci AGH najlepiej poradzili sobie z konkursowym zadaniem polegającym na złożeniu w pełni funkcjonującego kokpitu do symulatora lotów X-Plane 11 Flight Simulator w taki sposób, aby wirtualna Cessna 172SP wzbiła się w powietrze.

Studiujący w AGH miłośnicy lotnictwa mają już kolejny pomysł – w przyszłości chcieliby złożyć symulator lotów szybowcowych.

Źródło: AGH, fot. © Koło Naukowe Elektroników AGH
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
January 11 2019 20:28 V11.10.27-1