reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 17 października 2018

Ponad 8 mln na pilotaż sieci 5G

W budżecie państwa zarezerwowano ponad 8 mln PLN na pilotażowy program technologii 5G na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej. Program potrwa do r. 2020 – poinformował we wtorek minister cyfryzacji Marek Zagórski.
- W budżecie państwa zarezerwowano ponad 8 mln zł na budowę sieci i zakup urządzeń potrzebnych do przetestowania technologii 5G na Politechnice Łódzkiej (PŁ); proces ten zacznie się w tym roku i potrwa do roku 2020. Chcielibyśmy, aby do tego czasu sieć 5G funkcjonowała przynajmniej w jednym dużym mieście w kraju; mamy nadzieję, że Łódź znajdzie się w gronie miast, które jako pierwsze będą ją wykorzystywać – podkreślił Zagórski podczas konferencji w Łodzi.

W tym roku na realizację pilotażowej sieci 5G obejmującej swoim zasięgiem kampus Politechniki Łódzkiej przeznaczono 1 mln PLN. Kolejne 7 mln PLN, które – jak podał obecny na konferencji poseł PiS Waldemar Buda – zostanie wygenerowane w przyszłym roku, ma pozwolić na swobodne testowanie nowej sieci.
Jak wyjaśnił minister, 5G to technologia, która "nie jest kolejnym etapem rozwoju telefonii komórkowej, lecz superszybkim internetem, charakteryzującym się parametrami pozwalającymi na przetwarzanie olbrzymiej ilości danych w czasie rzeczywistym". Dodał, że zgodnie z planami Komisji Europejskiej, w roku 2020 w przynajmniej jednym dużym mieście w danym państwie członkowskim ma funkcjonować sieć 5G, a do 2025 – we wszystkich dużych miastach i na wszystkich głównych szlakach komunikacyjnych.

Według rektora PŁ Sławomira Wiaka, strategiczny cel projektu to przygotowanie platformy pilotażowej, która umożliwi przedsiębiorcom przygotowanie aplikacji dla nowych innowacyjnych usług w dedykowanym środowisku testowym sieci 5G. Uczelnia chce powiązać pilotaż z innymi swoimi inicjatywami, m.in. tworzeniem inkubatora technologicznego czy mechanizmami wsparcia startupów.

- Chcemy na tej bazie sprawdzić, jakie są praktyczne możliwości zastosowania technologii 5G w Polsce, dlatego że 5G będzie możliwe do zrealizowania nie tylko po uruchomieniu pewnych procesów związanych np. z dostępnością częstotliwości, ale także wtedy, gdy operatorzy telekomunikacyjni stwierdzą, że mają wygenerowany popyt na te usługi – zaznaczył Zagórski.

Zgodnie z projektem, PŁ ma zamiar udostępniać przedsiębiorcom nie tylko know-how, ale także unikatową infrastrukturę – tym samym umożliwiając różnym podmiotom – w miarę uruchamiania w kraju pierwszych komercyjnych sieci 5G - przygotowanie do wprowadzenia na rynek swoich produktów i usług.

Uczelnia chce też wykorzystać sieć 5G do własnych projektów służących demonstracji rozwiązań m.in. z obszaru inteligentnego budownictwa i inteligentnych miast; planuje np. wdrożenie zaawansowanych systemów sterowania klimatem, oświetleniem czy bezpieczeństwem określonych stref kampusu.

Zapowiedział, że niebawem ministerstwo ogłosi konkurs, w którym zwycięzcy będą mogli zdobyć nagrodę w wysokości 50 tys. PLN oraz szansę na wdrożenie swych projektów w ramach programu wspierania start-upów.

Sieć telekomunikacyjna piątej generacji (5G) to nowy standard przekazywania danych, posiadający wyższą przepustowość niż stosowane do tej pory rozwiązania 4G. Wdrożenie 5G ma wspierać m.in. bardziej niezawodną komunikację pomiędzy urządzeniami i pomóc w popularyzacji rozwiązań tzw. internetu rzeczy.(PAP)

Źródło: PAP – Nauka w Polsce, autor: Agnieszka Grzelak-Michałowska
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 11 2018 12:47 V11.8.0-2