reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 09 października 2018

VIGO System nadal rośnie w dwucyfrowym tempie

W III kwartale przychody producenta detektorów sięgnęły 9,3 mln PLN i wzrosły o blisko 39% w ujęciu r/r.
Za połowę wypracowanych w III kwartale 2018 roku przychodów odpowiadała sprzedaż detektorów dla odbiorców z szeroko pojętego sektora przemysłowego. Na drugim miejscu sprzedażowego podium znalazły się detektory sprzedawane firmom z branży zbrojeniowej, odpowiadające za 28% przychodów. Sprzedaż w tym segmencie zwiększyła się o 284%, o czym przesądziła realizacja zamówień dla francuskiej firmy Zodiac Aerotechnics, największego kontrahenta Vigo. Na trzecim miejscu pod względem wielkości obrotów w III kwartale uplasował się segment naukowy, skupiający prywatne i publiczne ośrodki badawcze i naukowe. Sprzedaż detektorów w tym segmencie odpowiadała za ok. 10% przychodów w minionym okresie. Blisko 9-proc. udział osiągnięto w obszarze rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa transportu.

Narastająco po trzech kwartałach tego roku wartość sprzedaży Vigo System wyniosła 28,2 mln PLN wobec 21,6 mln PLN z analogicznego okresu 2017 roku. Nieźle zapowiada się także końcówka roku. We wrześniu spółka zdobyła duży kontrakt od Caterpillar Company wart blisko 9 mln PLN.

- Nowy kontrakt jest przedłużeniem dotychczasowej współpracy z koncernem. Realizację zlecenia rozpoczniemy w IV kwartale tego roku, co powinno być widoczne w wynikach tego okresu. Zamówienie pochodzi z segmentu bezpieczeństwa transportu kolejowego. Rynek ten dalej powinien się rozwijać. Oczekujemy też większej dywersyfikacji ze strony odbiorców, co może skutkować zamówieniami ze strony innych kontrahentów. Niezależnie od tego trwają negocjacje w sprawie nowych umów z innymi znaczącymi kontrahentami. Prowadzimy rozmowy chociażby z koncernem Zodiac (techniki wojskowe). Trudno jednak przewidzieć kiedy dojdzie do ostatecznych ustaleń. Może to być kwestia najbliższych dni, ale równie dobrze tygodni. Oferty dotyczące dużych zamówień mamy rozesłane także do innych firm – mówił w niedawnym wywiadzie dla Akcjonariat.pl Adam Piotrowski, prezes Vigo System.

W I półroczu 2018 roku przychody Vigo System wzrosły o 27% w ujęciu r/r do 18,86 mln PLN. W segmencie przemysłowym sprzedaż zwiększyła się o 39% do 9,58 mln PLN. Przychody w obszarze kolejowym skoczyły o ponad 47% (3,75 mln PLN), a wojskowym o 5% (4,10 mln PLN). W analizowanym okresie wyprodukowano w sumie 3.895 detektorów (2.728 sztuk rok wcześniej). Na półmetku tego roku spółka wypracowała 8,5 mln PLN na poziomie wyniku EBITDA wobec 7,6 mln PLN z analogicznego okresu 2017 roku. EBIT wzrósł z 6,3 mln PLN do 6,8 mln PLN, a zysk netto z 6,2 mln PLN do 7,2 mln PLN - rekordowy w historii wynik za półrocze.

Celem dla spółki na cały 2018 rok jest wypracowanie 40 mln PLN przychodów i 17 mln PLN na poziomie EBITDA. - Jestem dobrej myśli. Przed nami intensywna końcówka roku. Wierzę, że pozwoli nam zrealizować przyjęte cele – ocenia prezes Vigo System.

Firma poinformowała też wczoraj w odrębnym komunikacie, że spełniono warunek zawieszający umowy o realizacji wspólnego przedsięwzięcia zmierzającego do rozpoczęcia produkcji epitaksjalnych warstw związków półprzewodnikowych III-V, tzn. dr Włodzimierz Strupiński udzielił spółce zabezpieczenia uzgodnionego w umowie. Dzięki temu umowa z dr. Włodzimierzem Strupińskim weszła w życie.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 11:45 V11.5.4-1