reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 27 sierpnia 2018

To WannaCry zaatakował TSMC

WannaCry wciąż żyje i atakuje - TSMC potwierdza , że wirus, który zatrzymał operację, był niesławnym oprogramowaniem ransomware.
Po wydaniu miliardów dolarów odszkodowań, w związku z atakiem złośliwego oprogramowania sprzed roku, niesławny wirus WannaCry nadal żąda ofiar. Firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), która zgłosiła szkodliwy incydent w swoich zakładach, potwierdziła, że tzw. wirus, atakujący jej systemy, to nic innego, jak WannaCry.

Informacja o WannaCry po raz pierwszy pojawiła się na pierwszych stronach gazet w maju zeszłego roku, kiedy to podano, że rzekomo wirus został wypuszczony przez północnokoreańskich hakerów, by siać spustoszenie wszędzie tam, gdzie szkodliwe oprogramowanie mogło znaleźć wrażliwe systemy - zwykle nieaktualne instalacje systemu Windows. Oprogramowanie ransomware szyfruje dane na zainfekowanych komputerach i rozprzestrzenia się na boki, żądając okupu od ofiar, które chcą odzyskać dane.

Podczas awarii NSA i wycieku danych, oprogramowanie rozprzestrzeniło się globalnie w ciągu kilku godzin, infekując niezliczone organizacje - w tym szpitale, zakłady użyteczności publicznej, firmy transportowe i inne.

Zanim działanie szkodliwego oprogramowania zostało ostatecznie stłumione, szkody osiągnęły miliony, a następnie miliardy. Ofiary oceniły stopień zniszczenia, wliczając szkody na reputacji i utraconych interesów.

Niestety, ponad rok po tym, jak WannaCry została uznana za zamkniętą, infekcja w TSMC- jednym z największych dostawców chipów Apple, ponownie się odrodziła.

TSMC ogłosiło w ostatnim czasie, że "epidemia wirusów" miała miejsce podczas instalacji oprogramowania dla nowego narzędzia. Epidemia, później zidentyfikowana jako WannaCry ransomware, zmusiła TSMC do zamknięcia ważnych zakładów - producentów chipów w Tainan, Hsinchu i Taichung, "będących domem dla niektórych z najnowocześniejszych zakładów produkujących półprzewodniki Apple"- donosi Bloomberg.

Źródła w TSMC stwierdziły, że wariant WannaCry, rozprzestrzeniający się po całej infrastrukturze, nie wymaga okupu. I choć wielu spekulowało, że zawieszenie operacji TSMC opóźni wysyłkę iPhone'a w tym roku, analitycy, cytowani przez Bloomberg twierdzą, że wpływ na funkcjonowanie Apple będzie minimalny.

Źródło: Bitdefender
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 15 2018 17:25 V11.9.0-2