reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© beatricee _dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 23 sierpnia 2018

APS Energia z optymizmem patrzy na drugie półrocze

Portal akcjonariat.pl zamieścił wywiad z prezesem APS Energia, Piotrem Szewczykiem. Szef polskiej spółki podkreśla, że APS Energia utrzymuje rekordowo wysoki portfel zamówień.
Akcjonariat.pl: – Spółka na półmetku 2018 roku mocno poprawiła wyniki – według wstępnych danych zamieniła straty w zyski, przy 16-proc. dynamice przychodów. Co okazało się motorem wzrostów? [/b]

Piotr Szewczyk, prezes zarządu APS Energia: – Mamy za sobą pierwsze półrocze – rekordowe pod względem przychodów i zysków. Zdecydował o tym przede wszystkim rynek rosyjski, gdzie realizujemy wysokomarżowe kontrakty. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami eliminujemy z portfela mniej rentowne zamówienia. Z drugiej strony staramy się o nowe kontrakty w segmencie energetyki atomowej i trakcji jezdnej. Obecnie realizujemy prestiżowe zlecenie dla spółki H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych. Oczekujemy, że w perspektywie kilku lat zamówienia z trakcji i transportu będą stanowiły około 50% naszych ogólnych przychodów. Badamy rynek pod kątem dywersyfikacji produktowej, co może pomóc zniwelować sezonowość sprzedaży.

– Jak wyglądają perspektywy na drugie półrocze, które sezonowo bywa lepsze?

– Rzeczywiście, trzeci i czwarty kwartał z reguły są dla nas najlepsze w roku. Perspektywy na drugą część tego roku wyglądają dobrze i drugie półrocze powinno być równie udane jak pierwsze. Jak już wspomniałem, utrzymujemy rekordowo wysoki portfel zamówień. W drugim półroczu będziemy realizować kontrakty głównie na rynku polskim i rosyjskim. Zlecenia dotyczą kilku segmentów, m. in. nafty i gazu, energetyki atomowej oraz trakcji i transportu. Obecnie nasze moce produkcyjne są wykorzystane w około 75%. Zakładamy, że do końca roku wykorzystanie będzie jeszcze wyższe.

– Spółka chce mocniej zaistnieć w Stanach Zjednoczonych. W związku z tym myśli o utworzeniu na amerykańskim rynku własnej spółki. Kiedy można oczekiwać decyzji w tej sprawie?

– Cały czas myślimy o rozwoju eksportu, a jednym z ciekawszych kierunków są Stany Zjednoczone. Na rynku amerykańskim realizujemy pierwszy projekt. Jeżeli osiągniemy na tym kontrakcie zakładany wynik EBITDA, to wówczas planujemy utworzyć w USA spółkę handlowo-serwisową. Ostateczną decyzję w tej sprawie powinniśmy podjąć na przełomie bieżącego i przyszłego roku.

– APS Energia rozwija się organicznie w szybkim tempie. Niemniej dodatkowym wsparciem ma być planowana akwizycja. Jak wyglądają postępy w tej kwestii?

– Właśnie jesteśmy w trakcie analizy jednej firmy w kontekście akwizycji. To polska spółka działająca w naszej branży. Jednak na razie jest jeszcze za wcześnie, by informować o rozstrzygnięciach.

– Zarząd szykuje nową strategię. Kiedy dokument zostanie upubliczniony?

– Jesteśmy na końcowym etapie opracowywania strategii. Niestety nie mogę przed prezentacją ujawniać szczegółów, które będą w niej zawarte.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 15 2018 17:25 V11.9.0-1