reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© beatricee _dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 23 sierpnia 2018

APS Energia z optymizmem patrzy na drugie półrocze

Portal akcjonariat.pl zamieścił wywiad z prezesem APS Energia, Piotrem Szewczykiem. Szef polskiej spółki podkreśla, że APS Energia utrzymuje rekordowo wysoki portfel zamówień.
Akcjonariat.pl: – Spółka na półmetku 2018 roku mocno poprawiła wyniki – według wstępnych danych zamieniła straty w zyski, przy 16-proc. dynamice przychodów. Co okazało się motorem wzrostów? [/b]

Piotr Szewczyk, prezes zarządu APS Energia: – Mamy za sobą pierwsze półrocze – rekordowe pod względem przychodów i zysków. Zdecydował o tym przede wszystkim rynek rosyjski, gdzie realizujemy wysokomarżowe kontrakty. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami eliminujemy z portfela mniej rentowne zamówienia. Z drugiej strony staramy się o nowe kontrakty w segmencie energetyki atomowej i trakcji jezdnej. Obecnie realizujemy prestiżowe zlecenie dla spółki H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych. Oczekujemy, że w perspektywie kilku lat zamówienia z trakcji i transportu będą stanowiły około 50% naszych ogólnych przychodów. Badamy rynek pod kątem dywersyfikacji produktowej, co może pomóc zniwelować sezonowość sprzedaży.

– Jak wyglądają perspektywy na drugie półrocze, które sezonowo bywa lepsze?

– Rzeczywiście, trzeci i czwarty kwartał z reguły są dla nas najlepsze w roku. Perspektywy na drugą część tego roku wyglądają dobrze i drugie półrocze powinno być równie udane jak pierwsze. Jak już wspomniałem, utrzymujemy rekordowo wysoki portfel zamówień. W drugim półroczu będziemy realizować kontrakty głównie na rynku polskim i rosyjskim. Zlecenia dotyczą kilku segmentów, m. in. nafty i gazu, energetyki atomowej oraz trakcji i transportu. Obecnie nasze moce produkcyjne są wykorzystane w około 75%. Zakładamy, że do końca roku wykorzystanie będzie jeszcze wyższe.

– Spółka chce mocniej zaistnieć w Stanach Zjednoczonych. W związku z tym myśli o utworzeniu na amerykańskim rynku własnej spółki. Kiedy można oczekiwać decyzji w tej sprawie?

– Cały czas myślimy o rozwoju eksportu, a jednym z ciekawszych kierunków są Stany Zjednoczone. Na rynku amerykańskim realizujemy pierwszy projekt. Jeżeli osiągniemy na tym kontrakcie zakładany wynik EBITDA, to wówczas planujemy utworzyć w USA spółkę handlowo-serwisową. Ostateczną decyzję w tej sprawie powinniśmy podjąć na przełomie bieżącego i przyszłego roku.

– APS Energia rozwija się organicznie w szybkim tempie. Niemniej dodatkowym wsparciem ma być planowana akwizycja. Jak wyglądają postępy w tej kwestii?

– Właśnie jesteśmy w trakcie analizy jednej firmy w kontekście akwizycji. To polska spółka działająca w naszej branży. Jednak na razie jest jeszcze za wcześnie, by informować o rozstrzygnięciach.

– Zarząd szykuje nową strategię. Kiedy dokument zostanie upubliczniony?

– Jesteśmy na końcowym etapie opracowywania strategii. Niestety nie mogę przed prezentacją ujawniać szczegółów, które będą w niej zawarte.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-2