reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© kentoh dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 23 sierpnia 2018

Cormay z dodatnim wynikiem EBITDA

Biotechnologiczna grupa zakończyła pierwszą część roku – drugie półrocze z rzędu – z zyskiem operacyjnym powiększonym o amortyzację. Wzrosła też marża brutto ze sprzedaży.
W pierwszym półroczu 2018 roku skonsolidowane przychody Cormaya sięgnęły 35,1 mln PLN wobec 41,2 mln PLN uzyskanego rok wcześniej. EBITDA w tym czasie wyniosła 0,14 mln PLN. W połowie 2017 roku widniała strata w wysokości 0,13 mln PLN. Rentowność brutto ze sprzedaży przekroczyła 39% w porównaniu z ubiegłorocznym wynikiem na poziomie 36,6%. Warto też zauważyć wzrost przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej, z 0,9 mln PLN do 1,75 mln PLN.

- Zaprezentowane wyniki są odzwierciedleniem zmian zachodzących w PZ Cormay. Zamierzeniem jest wzrost sprzedaży wysokomarżowych, własnych produktów przy równoczesnym ograniczeniu aktywności w nisko marżowych obszarach biznesu. Miniony okres sprawozdawczy był już drugim z rzędu półroczem, w którym Grupa Cormay odnotowała zysk operacyjny powiększony o amortyzację. Mamy ambicję, by w drugim półroczu co najmniej powtórzyć osiągnięty w pierwszej części roku wynik – ocenia w raporcie półrocznym Janusz Płocica, prezes PZ Cormay.

Spółka pracuje nad komercjalizacją nowych analizatorów: biochemicznego Equisse oraz hematologicznych Hermes Senior i Junior. Pierwsze w wersji 1.0, pracują w wybranych laboratoriach w kraju. Jeszcze w tym roku Cormay spodziewa się sprzedaży pierwszych egzemplarzy urządzenia zagranicą. Równolegle kontynuuje prace nad opracowaniem nowej, tańszej w produkcji wersji urządzenia – Equisse 2.0. Chce w I połowie 2019 r. być gotowy do wyjścia na globalny rynek z bardziej konkurencyjną cenowo wersją Equisse.

- Aby sfinalizować przygotowanie analizatorów do sprzedaży i wprowadzić je na rynek konieczne jest zapewnienie firmie dodatkowych źródeł finansowania. 7 sierpnia 2018 r. akcjonariusze PZ Cormay wyrazili zgodę na dokapitalizowanie spółki w drodze emisji maksymalnie 7 mln akcji serii M. Środki, które spodziewamy się pozyskać pozwolą nam na rozpoczęcie, w perspektywie najbliższych 12 miesięcy, otwartej, globalnej sprzedaży analizatorów Hermes i Equisse. To sukces rynkowy tych właśnie produktów decydować będzie o wartości spółki w najbliższych latach – dodaje prezes PZ Cormay.

Cena emisyjna akcji serii M nie może być niższa niż 1 PLN za sztukę. Walory będą oferowane w drodze subskrypcji prywatnej z wyłączeniem prawa poboru. W pierwszej kolejności zarząd może zaoferować akcje inwestorom, którzy w dniu walnego dysponowali co najmniej 0,5-proc. udziałem. Równolegle z uchwaleniem emisji serii M zdecydowano o emisji do 3,86 mln akcji serii N. Te walory przeznaczone będą menadżerom spółki w ramach programu motywacyjnego.

W ciągu ostatniego miesiąca akcje Cormaya zdrożały o około 18%.

Źródło: akcjonariat.pl

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-2