reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 21 sierpnia 2018

Polski producent softwaru kwantowego wchodzi do Kanady i USA

Tworzący algorytmy i oprogramowanie dla komputerów kwantowych polski start-up Bohr Technology wchodzi na rynek amerykański.
Rynek komputerów kwantowych to nowy segment gospodarki. Innowacyjna technologia z laboratoryjnych testów niedawno rozpoczęła drogę ku komercjalizacji. – Komputery kwantowe to nowy rodzaj maszyny oparty o nowy paradygmat - zjawiska kwantowe. Dzięki temu mogą zapewnić dużo więcej mocy obliczeniowej, niż tradycyjne komputery, które z roku na rok co raz słabiej się skalują. W przyszłości obliczenia kwantowe mogą zmniejszyć czas obliczeń z dni do sekund, co pobudza wyobraźnię wielu graczy na rynku – mówi Witold Kowalczyk założyciel i prezes Bohr Technology.

Potencjał tego obszaru sektora IT jest imponujący. Szacunki Thomson Innovation pokazują, że branża rośnie średnio 24% rocznie. Jak dodaje Kowalczyk, technologia kwantowa może być wykorzystana do rozwoju sztucznej inteligencji, ale nie tylko. – W medycynie, energetyce, finansach czy logistyce komputery kwantowe z odpowiednim oprogramowaniem mogą służyć do optymalizacji procesów, czy symulacji sytuacji, które w krótki czasie wymagają uwzględnienia setek nakładających się na siebie zmiennych – tłumaczy szef Bohr Technology.

Wykorzystanie komputerów kwantowych w celu rozwiązywania złożonych problemów optymalizacyjnych to nadal nisza rynkowa, którą Bohr Technology chce zdominować. – Wiele start-upów z naszego segmentu szuka różnych zastosowań algorytmów kwantowych. My idziemy inną drogą. Celem spółki jest zbudowanie do 2023 roku pozycji liczącego się na świecie producenta oprogramowania kwantowego na potrzeby optymalizacji procesów – deklaruje Witold Kowalczyk. Spółka realizowała już wspólne projekty z kilkoma korporacjami w Polsce, w tym Pocztą Polską w ramach programu akceleracyjnego Gamma Rebels.

Spółka Bohr Technology powstała zaledwie w 2017 r., a tego lata realizuje program akceleracyjny w słynnym inkubatorze Creative Destruction Lab w Toronto. Rozpoczyna też współpracę z głównymi graczami kanadyjskiego rynku, a przy wsparciu lokalnego biura PAIH poszerza portfel klientów w Ameryce Północnej.
Osiągnięcie ambitnych planów biznesowych firmy wiąże się z intensywną ekspansją zagraniczną. – Opracowane przez Bohr Technologies rozwiązania budzą duże zainteresowanie zwłaszcza za granicą – przekonuje Kowalczyk. Jego firma stawia na Amerykę Północną, Izrael, Singapur, czyli światowe centra innowacji, a w dalszej kolejności również Chiny.

Pierwszym celem międzynarodowej ekspansji firmy stała się Kanada. Ten wybór Kowalczyk tłumaczy istnieniem w Toronto silnego ekosystemu firm rozwijających technologię kwantową i sztuczną inteligencję (AI). – Toronto to „stolica kwantowa”. Powstali tu liderzy sektora, a rosnący rynek przyciąga start-upy tworzące oprogramowanie kwantowe, a z drugiej strony klientów i inwestorów. Dla nas to szansa na pogłębienie know-how i zbudowanie sieci kontaktów – mówi szef Bohr Technology.

W Kanadzie spółka dostała się do prestiżowego akceleratora technologii Creative Destruction Lab, gdzie w lipcu i sierpniu realizuje program akceleracyjny Quantum Machine Learning, korzystając z mentoringu liderów rynku technologii kwantowej i AI. Równocześnie Bohr Technology nawiązuje relacje biznesowe na kanadyjskim rynku, w czym pomaga start-upowi Biuro PAIH w Toronto. – Zidentyfikowaliśmy dla firmy potencjalnych klientów oraz inwestorów, m.in. z motoryzacji i finansów, a także pomogliśmy nawiązać z nimi relacje. Chcemy, aby Bohr Technology skorzystał z lokalnego wsparcia dla biznesu innowacyjnego, dlatego rozmawiamy także o udziale w projektach z kolejnymi inkubatorami i akceleratorami – mówi Zack Labieniec, szef kanadyjskiego Biura PAIH. Agencja zadbała także o networking z organizacjami biznesowymi młodej Polonii w Toronto.

Na pierwsze efekty rozpoznania kanadyjskiego rynku nie trzeba było długo czekać. Nawiązaliśmy relacje z kluczowymi producentami komputerów kwantowych: D-Wave, Rigetti, czy Xanadu, z ostatnim planujemy wspólną publikacje i działania badawczo-rozwojowe ujawnia Witold Kowalczyk.Jesienią Bohr Technology rozpoczyna kolejny etap akceleracji na rynku amerykańskim - tym razem w Dolinie Krzemowej, w USA. Spółka skorzysta z prowadzonego przez PAIH w San Francisco co-workingu „Polish Hub” dla firm technologicznych. Mieści się on w znanym inkubatorze technologicznym Rocket Space. Jesienią i zimą Bohr Technology planuje natomiast wizyty studyjne w Izraelu oraz Singapurze w celu pozyskania klientów. W rozpoznaniu azjatyckich rynków firmę wspierać będą lokalne biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Źródło: © Polska Agencja Inwestycji i Handlu

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-2