reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© AGH Przemysł elektroniczny | 17 sierpnia 2018

Robot z AGH zagra na ukulele

Melodia z „Ojca Chrzestnego” czy „Piratów z Karaibów”? A może jeszcze coś innego? Robot stworzony przez studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej potrafi to zagrać!
Za projektem i konstrukcją UkuRobota stoją czterej studenci Inżynierii Mechatronicznej na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki – Jakub Grela, Adrian Gołąb, Mateusz Guzik i Łukasz Jurczak. Maszyna powstała w ramach zajęć Projektowanie Mechatroniczne. Inspiracją dla autorów był grający na gitarze mechanizm zbudowany z Lego Mindstorms. Młodzi inżynierowie postanowili zbudować własnego robota, o bardziej zaawansowanej konstrukcji i mechanice, który oprócz grania akordów i szarpania wszystkich strun jednocześnie, jest w stanie grać także pojedyncze dźwięki.

W wykonanej z drewna obudowie znajduje się 16 serwomechanizmów – dwanaście z nich odpowiedzialnych jest za dociskanie strun, a cztery za ich szarpanie. Pozwala to na zagranie dużej ilości utworów. Polecenia otrzymywane z komputera, przesyłane są za pomocą modułu Bluetooth do urządzenia. Dzięki autorskiej aplikacji desktopowej stworzonej w technologii .NET, robot ma możliwość grania pojedynczych nut, akordów, a także gotowych melodii. W ten sposób urządzenie pełni zarówno funkcję instrumentu muzycznego, jak i odtwarzacza muzyki.

Od podjęcia decyzji o budowie robota do zagrania przez niego pierwszych melodii minęły tylko 3 miesiące, jednak prace nad projektem ciągle trwają. Studenci mają wiele pomysłów na udoskonalenie swojej konstrukcji. W planach jest m.in. użycie technologii druku 3D, rozszerzenie aplikacji o nowy sposób programowania utworów oraz zwiększenie ilości serwomechanizmów, co pozwoli poszerzyć pulę możliwych do zagrania melodii.


reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 14 2018 11:24 V11.8.1-2