reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Przemysł elektroniczny | 22 grudnia 2009

Polska największym rynkiem automatyki i systemów sterowania w Europie Wschodniej

Według raportu firmy Frost&Sullivan, przystąpienie do Unii Europejskiej i konieczność spełniania europejskich standardów przyczyniły się do wzrostu inwestycji na rynku automatyki i systemów sterowania (ang. automation and control solutions – ACS) w nowych, wschodnioeuropejskich państwach członkowskich UE.
Według najnowszej analizy globalnej firmy doradczej Frost & Sullivan, poświęconej rynkowi automatyki i systemów sterowania w Europie Wschodniej, w 2008 roku przychody w tej branży wyniosły 597,8 mln dolarów. Szacuje się, że w 2015 roku osiągną one kwotę 844,9 mln dolarów.

Segmenty użytkowników końcowych, przeanalizowane w raporcie Frost & Sullivan to energetyka, przemysł chemiczny, branża naftowa i gazowa, produkcja żywności i napojów, przemysł farmaceutyczny, produkcja ścieru drzewnego i papieru, woda i jej uzdatnianie, a także inne sektory, takie jak na przykład metalurgia i górnictwo, produkcja cementu, szkła oraz wyrobów tekstylnych.

W 2008 roku największy, 66-procentowy udział we wschodnioeuropejskim rynku ACS należał do czterech krajów z tego regionu, a mianowicie do Polski, Republiki Czeskiej, Słowacji i Węgier. Stało się tak dzięki silnym sektorom zwłaszcza w branży energetycznej, chemicznej oraz w przemyśle naftowo–gazowym. Kraje te po wstąpieniu do Unii Europejskiej szybciej poradziły sobie z transformacją i restrukturyzacją swoich gospodarek oraz dostosowaniem ich do standardów UE. Poza tym przyciągnęły duże inwestycje zagraniczne.

Polska stała się największym rynkiem ACS w Europie Wschodniej. W 2008 roku rynek ten wygenerował łącznie 125,6 mln USD przychodu. Szacuje się, że ogromne możliwości rozwojowe ma również polska branża energetyczna, dysponująca dostępem do Morza Bałtyckiego, obszaru, na którym w okresie objętym prognozą planowana jest duża liczba ekologicznych projektów, zwłaszcza farm wiatrowych.

‘Priorytetem użytkowników końcowych są inwestycje w rozwój ich obecnych rozwiązań w zakresie automatyki i systemów sterowania’ twierdzi analityk firmy Frost & Sullivan Katarzyna Owczarczyk. ‘Ma to na celu spełnienie nowych europejskich standardów wprowadzonych po przystąpieniu do Unii Europejskiej’.

Wśród wszystkich krajów Europy Środkowej i Wschodniej najlepszymi perspektywami rozwoju mogą się pochwalić Słowacja, Rumunia i Polska. Zwłaszcza Polska i Rumunia dysponują mocnymi podstawami przemysłowymi, które jednak wymagają modernizacji.

‘Główną potrzebą użytkowników końcowych w Europie Wschodniej jest modernizacja istniejących rozwiązań ACS w oparciu o najnowsze technologie’ wyjaśnia Owczarczyk. ‘Względy w zakresie kompatybilności są główną przyczyną opóźnień w procesie wdrażania automatyzacji.’

Producenci muszą zatem dostarczać systemy kompatybilne z instalacjami funkcjonującymi obecnie w poszczególnych zakładach. Tego rodzaju postępowanie budzi zaufanie użytkowników końcowych i zachęca ich do inwestowania w automatykę.

Projektowanie kompatybilnych rozwiązań w dziedzinie automatyki jest korzystne dla użytkowników końcowych, ponieważ pozwala korzystać z szerszej gamy wyrobów pochodzących od różnych producentów, zaspokajających wszystkie potrzeby i wymagania klientów. Również standaryzacja jest czynnikiem pozwalającym zaoszczędzić czas i środki finansowe przeznaczane na obsługę urządzeń oraz szkolenia pracowników.

‘Producenci będą nadal odnosić korzyści w zakresie nakładów rzeczowych i kapitałowych dzięki efektywnemu wykorzystywaniu obecnych instrumentów’ konkluduje Owczarczyk. ‘Wytwórcy urządzeń ACS powinni starać się dostarczać systemy o otwartej architekturze oraz wysokim stopniu kompatybilności, dzięki czemu ich wyroby będą się cieszyć dużym zaufaniem użytkowników końcowych i motywować ich do inwestowania w automatykę’.

Źródło: Frost & Sullivan

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-2