reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© BAESystems Przemysł elektroniczny | 11 maja 2018

Bezzałogowiec zasilany energią słoneczną będzie mógł latać przez cały rok

Inżynierowie z Prismatic i BAE Systems będą współpracować przy projekcie nowego, zasilanego energią słoneczną bezzałogowego statku powietrznego latającego na dużej wysokości. Trwają prace przygotowujące pierwszy samolot do rozpoczęcia prób w locie w 2019 r.
Dzięki umowie zawartej między dwiema brytyjskimi firmami BAE Systems i Prismatic, już niebawem powstanie nowy elektryczny bezzałogowy statek powietrzny (UAV), który może pozostać w powietrzu nawet rok bez konieczności przeprowadzenia obsługi.

Bezzałogowce HALE zasilane energią słoneczną są znacznie tańszą alternatywą dla konwencjonalnej technologii satelitarnej. PHASA-35 (skrót od: samolot zasilany energią słoneczną o dużej długotrwałości lotu, operujący na dużej wysokości) jest koncepcją solarnego elektrycznego bsp, który wykorzystuje sprawdzoną technologię akumulatorów o dużej trwałości użytkowej i ultralekkie ogniwa słoneczne, z możliwością utrzymywania się w powietrzu przez maksymalnie 12 miesięcy.Demonstrator PHASA-35 ma skrzydła o rozpiętości 35 metrów i waży zaledwie 150 kilogramów – jego lekka, wydajna konstrukcja umożliwia latanie na dużych wysokościach przez długi czas. Model w skali 1/4 (nazwany PHASE-8) z powodzeniem wykonał pierwszy lot w 2017 r., a Prismatic Ltd i BAE Systems zamierzają pójść teraz krok dalej.

- PHASA-35 może zrewolucjonizować lotnictwo w sposób, w jaki myślimy o łączności poza zasięgiem wzroku. Wspaniale jest mieć wsparcie firmy ze światowej czołówki technologicznej, takiej jak BAE Systems. Chciałbym bardzo podziękować zespołowi, który przez ostatnie dwa lata niestrudzenie pracował, aby zaprojektować PHASA-35 jako sprawdzony, ekonomiczny i niezawodny bezzałogowiec – powiedział Paul Brooks, założyciel i dyrektor zarządzający Prismatic Ltd.

- Prismatic to rozwijająca się w szybkim tempie i myśląca o przyszłości firma, a PHASA-35 to doskonały przykład tego, co jej zespół może osiągnąć w krótkim czasie. Chcieliśmy zainwestować w ten program w ramach naszej długoterminowej strategii poszukiwania nowych technologii i rozwiązań dla lotnictwa i kosmonautyki. Z niecierpliwością czekam na współpracę z zespołem i jestem pewien, że partnerstwo wzmocni siły BAE Systems, jak i kolegów z Prismatic – powiedział Michael Christie, dyrektor ds. strategii w dziale lotniczym BAE Systems.

BAE Systems zainwestuje w rozwój i próby w locie bezzałogowca PHASA-35 w ramach dążenia do ciągłego opracowywania nowych technologii wspierających samoloty przyszłości, współpracując z małymi i średnimi przedsiębiorstwami i uczelniami wyższymi.
Firmy zamierzają wdrożyć programu PHASA-35 do oferty handlowej.

© BAE Systems
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
December 13 2018 13:08 V11.10.14-2