reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Przemysł elektroniczny | 07 grudnia 2009

Nadchodzi e-papier

Degradacja środowiska skłania coraz większą ilość osób do sięgnięcia po technologie przyjazne dla środowiska. Jest to jedna z przyczyn, dla której e-papier (Electronic Paper) przyciągnął w ostatnim czasie tak wiele uwagi. Sukces Amazon Kindle spowodował też gwałtowny wzrost popytu na rynku e-papier.
Przyczynami, które leżą u podstawy sukcesu wyświetlaczy e-papier są ich niski poziom zużycia energii i łatwość użytkowania (w szczególności, można bezproblemowo używać ich w świetle słonecznym). W porównaniu do tradycyjnych wyświetlaczy, przedstawiony na nich obraz nie musi być w sposób ciągły odświeżany, a szerszy kąt widzenia ułatwia czytanie. Dodatkowo, wyświetlacze e-papier to ‘zielone’ rozwiązanie, redukujące zużycie tradycyjnego papieru. Elektroniczne metki, do których stosuje się tę technologię, oszczędzają również koszty pracy, umożliwiając dynamiczne zmiany cen w marketach.
E-papier: Kategorie
Stosowanych jest kilka różnych technologii do tworzenia wyświetlaczy e-papier: tworzone są wyświetlacze elektroforetyczne [electrophoretic], elektrochromiczne [electrochromic] oraz metodą elektrowetting’u, wyświetlacze LCD na bazie cholesterolu oraz innych bi-stabilnych technologii. Dwie pierwsze spośród wymienionych technologii stanowią najpopularniejsze rozwiązania.

E-papier to technologia wyświetlania obrazu, zaprojektowana do ‘imitowania’ obecności konwencjonalnego tuszu na zwykłym papierze. W przeciwieństwie do innych technologii płaskich wyświetlaczy, e-papier nie wymaga tylnego podświetlenia do iluminacji pikseli. E-papier odbija światło jak zwykły papier i posiada zdolność utrzymywania tekstu i obrazu bez ciągłego zużywania energii, pozwalając jednocześnie na zmianę obrazu w późniejszym momencie.

E-papier: Teoria
E-papier skonstruowany jest na bazie naładowanych partycji. Jeśli taka partycja znajduje się przy powierzchni wyświetlacza, kolor będzie biały. Kiedy partycja zostanie ściągnięta w dół, kolor zmienia się na czarny. Ruch kontrolowany jest przez przewodniki, w tym przeźroczysty przewodnik zawierający elektrodę (rysunek poniżej; Sipix)E-papier: Kontrola i diagram blokowyE-papier: proces produkcji
Łatwość, z jaką e-papier może być wykorzystywany do tworzenie atrakcyjnych funkcji produktu powoduje, iż producenci coraz częściej wykorzystują do go swoich aplikacji. Zamiast zakupu samego filmu e-papier, korzystniejszym rozwiązaniem jest zakup rozmaitych typów modułów e-papier od producenta wyświetlacza. Wytwarzanie modułów e-papier składa się z trzech kluczowych procesów – przycięcie filmu e-papier, laminacja warstwy spodniej oraz dodanie sterownika IC.E-papier: Cechy modułu
Moduł e-papier stanowi ekologiczne rozwiązanie, charakteryzujące się kilkoma dodatkowymi zaletami:
• Jest jednocześnie giętki i wytrzymały
• Odporny na uderzenie
• Długa żywotność: obraz może być zmieniony milion razy
• Maksymalna wielkość filmu wynosi 6 cali
• Obraz pozostaje wyświetlany bez zużycia energii
• Super-cienki
• Wysoki kontrast
• Szeroki kąt widzenia, dochodzący do 180 stopni

E-papier: Główne aplikacje
Poza dobrze znanymi już e-książkami, e-papier znajduje zastosowanie w następujących aplikacjach:
• Smart Card (systemy bezpieczeństwa komputerowego i identyfikacji, karty kredytowe itp.).
• Metki cenowe
• Tzw. Purchase Signs
• Miejsca zakupu (Point-of-purchase, POP)
• Zegary
• Wskaźniki i loga
-----

Źródło: Winstar

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-1