reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 15 marca 2018

MWC 2018: 5G staje się rzeczywistością

5G, VR oraz SI były głównymi tematami podczas tegorocznych targów Mobile World Congress w Barcelonie.
Firma Samsung przedstawiła wyczekiwany telefon Galaxy S9, a Nokia zaprezentowała nową wersję rozsuwanego modelu 8110, który pojawił się w kinowym hicie „Matrix” – jednak najpopularniejszym hasłem targów była technologia 5G. Wprowadzenie łączności 5G jest coraz bliżej. Nie jest ona już tylko koncepcją, a firma Intel pomaga przedsiębiorstwom przygotować się na świat, w którym będzie ona rzeczywistością.

Na tegorocznych targach Mobile World Congress (MWC) w Barcelonie obecnych było wiele liczących się marek technologicznych z całego świata. Podczas imprezy zaprezentowano najnowsze innowacje w zakresie technologii smartfonów i sieci. Na targach pojawiło się ponad 2300 wystawców, takich jak Huawei, Sony Mobile i Android, oraz 100 000 gości, którzy brali udział w panelach dyskusyjnych, spotkaniach i premierach produktów związanych z najnowszymi trendami branżowymi.
- Firma Intel współpracuje z partnerami branżowymi i operatorami sieci, aby przyspieszyć wdrażanie innowacji technologicznych w zakresie sieci, klientów i chmury – mówi Sandra L. Rivera, starszy wiceprezes i dyrektor generalny Grupy Platform Sieciowych w firmie Intel (w artykule redakcyjnym). - Nasze zaangażowanie we wdrażanie technologii 5G obejmuje pracę z organami normalizacyjnymi, wczesne testy i próby, które pozwalają nam zdobyć cenną wiedzę o wdrażaniu technologii i możliwości marketingowych, oraz inwestycje we wprowadzanie ekosystemu, sprzęt i oprogramowanie.

Podczas targów MWC firma Intel przedstawiła pierwsze koncepcyjne urządzenie 2w1 obsługujące bezprzewodową łączność 5G, aby zademonstrować, jak integruje tę zaawansowaną technologię sieciową z mobilną platformą PC. - Spodziewamy się, że pierwsza fala komputerów połączonych z siecią 5G zostanie wprowadzona na rynek w drugiej połowie 2019 roku. Będzie to kolejna część naszej historii jako lidera w łączności komputerów mobilnych. Pierwszym etapem tej historii był komputer ze zintegrowanym Wi-Fi w procesorze Intel Centrino – stwierdza Rivera.

Po udanych próbach z Deutsche Telecom i Huawei firma Intel przedstawiła na MWC również swoją technologię 5G NR. Dalsze próby, obejmujące współpracę z dostawcami usług i partnerami z całego świata, będą odbywać się w 2018 roku. Podczas targów MWC inne duże firmy, w tym Samsung, Huawei i Nokia, również wprowadziły komercyjne produkty 5G i poinformowały o zaplanowanych testach tej technologii.We współpracy z południowokoreańską KT Corporation firma Intel dokonała niedawno największego jak dotąd wdrożenia sieci 5G na szeroką skalę – na zimowych igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. To wdrożenie 5G, obsługujące sieć o pojemności 3800 terabajtów, stanowiło podstawę wielu innowacyjnych rozwiązań, w tym rejestrowania obrazu z wielu punktów, tak aby widzowie mogli oglądać wydarzenia z różnej perspektywy. Firma Intel nawiąże również współpracę z NTT DOCOMO – wiodącym japońskim operatorem sieci komórkowej – aby dostarczać technologie 5G podczas igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku.

bok kwestii 5G nośnym tematem podczas targów MWC była rzeczywistość rozszerzona (AR). S9, flagowy smartfon firmy Samsung, ma funkcję AR Emojis, która tworzy animowany awatar twarzy użytkownika, wykorzystując zdjęcie selfie. Co więcej, firma Vuzix przedstawiła zaprojektowane z myślą o profesjonalnych zastosowaniach okulary AR Blade, a koncern Google poinformował, że programiści mogą teraz tworzyć aplikacje wykorzystujące AR, używając platformy ARCore.

Jednym z najważniejszych tematów na targach była również sztuczna inteligencja (SI). Asystent SI Bixby firmy Samsung został zaktualizowany w modelu S9, a firma LG ujawniła telefon V30S ThinQ ze zintegrowaną SI. Co więcej, firma telekomunikacyjna Telefónica uruchomiła asystenta SI Aura, który początkowo ma podnieść jakość obsługi klienta. Technologię SI przedstawiła również firma Onkyo, znana głównie z wysokiej jakości produktów audio i elementów kina domowego. Zaprezentowała ona Onkyo AI, czyli sterowany głosowo system SI, a także prototypowy głośnik samochodowy i inteligentny głośnik do noszenia – oba oparte na tej nowej technologii.

Wdrożenie 5G w nadchodzących miesiącach i latach zapewni duże możliwości i spore wyzwania dla firm. Te z nich, które będą przygotowane na łączność nowej generacji, zdobędą przewagę nad rywalami. Myślące przyszłościowo organizacje powinny rozważyć możliwość włączenia innowacyjnych technologii, takich jak AR i SI, w swoje strategie cyfrowe na rok 2018 i kolejne lata.

Źródło: © Intel, autorka: Libby Plummer, dziennikarka i miłośniczka technologii
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 15 2018 17:25 V11.9.0-2