reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Bosch Przemysł elektroniczny | 14 lutego 2018

Bosch: technologie stosowane w motoryzacji dla rolnictwa

Dzięki technice rolnej Bosch wchodzi na rynek o miliardowym potencjale Inteligentne technologie zwiększają wydajność produkcji rolnej, a firma zwiększa przychody z tego segmentu.
Dzięki czujnikom rolnicy mogą określić idealny czas zbioru, za pomocą aplikacji mogą zmierzyć temperaturę gleby na polach lub sterować pracą autonomicznego traktora: rynek techniki rolnej wzrasta na całym świecie, stając się także dla firmy Bosch obiecującym obszarem działalności. Układy napędowe dla traktorów, rozwiązania hydrauliczne dla maszyn rolniczych lub zintegrowane produkty dla inteligentnego rolnictwa: koncern wprowadza technologie stosowane w motoryzacji na pola, osiągając przy tym jeden miliard euro obrotów. Według prognoz segment ten ma dalszy potencjał wzrostu. Do połowy przyszłej dekady Bosch zamierza zwiększyć dwukrotnie obroty ze sprzedaży technologii dla rolnictwa. – Bosch to nie tylko części samochodowe czy wkrętarki akumulatorowe. Wprowadzamy zaawansowane technologie dla rolnictwa i wchodzimy na miliardowy rynek – powiedział dr Markus Heyn, członek zarządu spółki Robert Bosch GmbH.

Wzrastają obroty Bosch ze sprzedaży rozwiązań techniki rolnej

Rolnictwo stoi przed poważnymi wyzwaniami: liczba ludności na świecie rośnie – według prognoz do roku 2025 osiągnie osiem miliardów. Konieczne jest więc zwiększenie produkcji upraw i żywności. Jednak same powierzchnie upraw nie ulegają zwiększeniu. Oznacza to, że rolnicy będą musieli z dostępnej powierzchni uzyskiwać większe plony. O ile w roku 1900 rolnik pracował na wyżywienie czterech osób, dziś jest ich już 155, a tendencja stale rośnie (źródło: Rheinischer Landwirtschafts-Verband).

Kluczem do zwiększenia plonów i wydajności upraw jest integracja z internetem. Według badań, do roku 2020, wartość rynku cyfrowego rolnictwa ma wzrosnąć na całym świecie z obecnych 3,5 mld EUR do 6 mld EUR (źródło: BIS Research). Segment Smart Farming oraz integracja rolnictwa z internetem katapultują rolnictwo w przyszłość, a także przyczynią się do rozwoju nowych technologii w firmie Bosch. – Dzięki internetowi rzeczy oraz chmurze obliczeniowej Bosch IoT Cloud stworzymy cyfrowe gospodarstwa rolne – powiedział M. Heyn.

Bosch może przy tym wykorzystać swoje know-how w dziedzinie oprogramowania i technologii czujników. Jak podkreśla firma, rozwiązania Boscha odciążają rolników w codziennej pracy i pomagają im optymalizować zbiory oraz zwiększyć wydajność procesów. Bosch wykorzystuje do tego także technologię czujników MEMS, stworzonych na potrzeby motoryzacji: czujniki te mierzą istotne parametry, takie jak temperatura i wilgotność oraz przesyłają je za pośrednictwem chmury obliczeniowej na smartfon rolnika. Za pomocą aplikacji rolnik może w każdej chwili kontrolować uprawy bez konieczności doglądania ich osobiście. Rolnik oszczędza w ten sposób czas i może poprawić jakość oraz wielkość produkcji. Kolejną usługą, która wykorzystuje chmurę obliczeniową Bosch, jest integracja maszyn rolniczych z internetem. Na podstawie danych z pojazdów można diagnozować potencjalne usterki i usuwać je zanim dojdzie do awarii i napraw generujących poważne koszty.

Ochrona roślin i oszczędności

Bosch pracuje także nad tym, by rolnictwo stawało się bardziej przyjazne środowisku. W ramach prowadzonej z firmą Bayer współpracy badawczej, Bosch opracował technologię Smart Spraying. Za pomocą czujników wideo technologia ta odróżnia rośliny uprawne od chwastów i umożliwia precyzyjny oprysk herbicydami samych chwastów – szybko i w jednym przejściu. – Technologia Smart Spraying umożliwia skuteczne zwalczanie chwastów na polach uprawnych. Zapewnia to bezpieczeństwo plonom, jednocześnie minimalizując wpływ oprysków na środowisko – powiedział M. Heyn.

Know-how firmy Bosch w dziedzinie systemów przyczynia się także do poprawy warunków i komfortu pracy operatorów maszyn rolniczych. Dzięki inteligentnej kabinie (Smart Cab), maszyny rolne stają się zintegrowanymi z internetem centrami operacyjnymi. Pojazd, kamera i dron: wszystkimi komponentami systemu można sterować bezpośrednio z kabiny Smart Cab. Drony przesyłają obrazy stanu upraw za pośrednictwem chmury obliczeniowej do kabiny operatora maszyny, operator natomiast, dzięki kamerze z funkcją rozpoznawania obiektów, otrzymuje ostrzeżenia o możliwych przeszkodach na trasie przejazdu.Za pośrednictwem Feature Store operatorzy maszyny mogą bezprzewodowo (over- the-air) pobrać i załadować określone funkcje w maszynie. W ten sposób, w zależności od warunków pogodowych lub stanu gleby, można np. zmodyfikować ustawienia dysz opryskowych.

© Bosch

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 25 2018 19:10 V11.1.0-2