reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Nauka | 15 grudnia 2017

Najszybszy komputer w Polsce w służbie sztucznej inteligencji

NVIDIA DGX Station, czyli nowy nabytek Politechniki Gdańskiej, to serwer obliczeniowy dedykowany uczeniu głębokiemu sztucznych sieci neuronowych.

- NVIDIA DGX Station to w tej chwili jedyny komputer w Polsce, który umożliwia nam wykonywanie obliczeń numerycznych – powiedział PAP dr Jacek Rumiński z Katedry Inżynierii Biomedycznej Politechniki Gdańskiej.- Jest to również jeden z siedmiu komputerów tej klasy w Europie, a o jego unikalności świadczy fakt, że przy bardzo dużych możliwościach obliczeniowych można go umieścić w zwykłym pomieszczeniu bez specjalnej klimatyzacji – podkreślił dr Rumiński.
– Skala zastosowań serwera NVIDIA DGX Station jest ogromna. Może on służyć do uczenia maszynowego w zakresie rozpoznawania emocji na podstawie obrazów twarzy, budowania modeli rozpoznawania gestów czy opracowywania algorytmów rozpoznawania obrazów medycznych – wylicza dr Jacek Rumiński.
Urządzenie wyposażone jest w cztery niezwykle wydajne karty graficzne Tesla V100, które umożliwiają uzyskanie szybkości obliczeń GPU rzędu 500 TFLOPS, czyli aż 500 000 000 000 000 operacji na liczbach zmiennoprzecinkowych FP16 na sekundę. Jest to jeden z najszybszych na świecie komputerów dedykowanych obliczeniom numerycznym i uczeniu maszynowemu z zastosowaniem kart graficznych umieszczonych w obudowie stacji roboczej. Serwer zakupiono z funduszu rozwoju Wydziału ETI. Będzie on służył pracom badawczym realizowanym przez dziewięć zespołów naukowych. Dr Rumiński zdradził plany Politechniki Gdańskiej związane z superkomputerem. - Na Wydziale Elektroniki i Telekomunikacji będziemy używać go do wyznaczania różnych modeli w ramach sztucznej inteligencji- mówił. Jednocześnie zaznaczył, że będzie nad tym pracowało 9 różnych zespołów badawczych po to, aby uzyskać np. modele emocji, rozpoznawać obrazy medyczne, wspomagać kierowcę czy rozpoznawać gesty w relacji człowiek-komputer. Jeden z projektów badawczych, do których potrzebna jest NVIDIA DGX, polega na wykorzystaniu niedawnego wynalazku Politechniki Gdańskiej – okularów multimedialnych. Za ich pomocą można przesyłać do komputera obraz widziany okiem kamery zwykłej i termowizyjnej. Komputer na podstawie modeli zbudowanych w sztucznych sieciach neuronowych może np. rozpoznawać puls i prędkość oddychania człowieka. To z kolei może mieć zastosowanie w badaniu stanu zdrowia pacjenta. Urządzenie będzie też wykorzystane w trakcie międzynarodowej szkoły letniej poświęconej uczeniu głębokiemu (ang. deep learning), którą w lipcu 2018 roku zorganizuje Katedra Inżynierii Biomedycznej Wydziału ETI. Źródło: Politechnika Gdańska, PAP – Nauka w Polsce
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 27 2020 12:33 V18.4.17-2