reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© PGZ Przemysł elektroniczny | 07 grudnia 2017

Rusza produkcja systemu Pilica

W PGZ rozpoczyna się proces produkcji poszczególnych podsystemów, które będą wspierały obronę przeciwlotniczą w warstwie bardzo krótkiego zasięgu. Dostawy zestawów przewidziane są na lata 2019-2022.
Powołany przez Inspektorat Uzbrojenia Zespół Sterujący przyjął i zatwierdził Projekt Wykonawczy na Przeciwlotniczy System Rakietowo-Artyleryjski (PSR-A) Pilica.

– Kolejny etap realizacji umowy na Przeciwlotniczy System Rakietowo-Artyleryjski Pilica to potwierdzenie gotowości polskiego przemysłu obronnego do integracji skomplikowanych systemów uzbrojenia. To również świadectwo postępującej konsolidacji Grupy nie tylko w zakresie właścicielskim, ale także w odniesieniu do realizowanych projektów. W związku z wybraną przez zamawiającego konfiguracją jeden z elementów – sensor radiolokacyjny – będzie dostarczany przez podmiot zagraniczny, a następnie integrowany z systemem. Realizowana umowa ma wartość blisko 750 mln PLN – powiedział członek zarządu PGZ SA, Adam Lesiński.

Konsorcjum PGZ – Pilica powołane zostało w kwietniu 2016 r. W jego skład wchodzą podmioty Polskiej Grupy Zbrojeniowej:
  • PGZ SA – lider konsorcjum koordynujący prace;
  • Zakłady Mechaniczne „Tarnów” SA – główny integrator systemu;
  • PIT-RADWAR SA – odpowiedzialny za integrację radarów do systemu;
  • PCO SA – odpowiedzialne za wykorzystywane w systemie głowice optoelektroniczne.

Zgodnie z umową w latach 2019-2022 do polskiej armii trafić ma sześć baterii PSR-A Pilica. W skład jednej baterii wchodzi:

- sześć jednostek ogniowych wraz z ciągnikami artyleryjskimi;

- stanowisko dowodzenia;

- stacja radiolokacyjna;

- dwa pojazdy transportowe oraz dwa pojazdy amunicyjne.

PSR-A Pilica może służyć m. in. do zwalczania bezzałogowych systemów powietrznych, śmigłowców, samolotów, rakiet manewrujących. Podstawowe uzbrojenie zestawu to: podwójne działko kalibru 23 mm o dużej szybkostrzelności oraz dwa przeciwlotnicze pociski rakietowe typu GROM/PIORUN. Posiadanie zintegrowanego systemu komputerowego zapewnia wysoką skuteczność wykrywania oraz identyfikacji celów. PSR-A Pilica umożliwi współpracę z systemami dowodzenia oraz obrony przeciwlotniczej państw NATO, a jego zakup stanowi kolejny krok służący wzmocnieniu obrony przeciwlotniczej kraju – informuje Polska Grupa Zbrojeniowa w komunikacie.

Umowa na dostawę PSR-A Pilica realizowana jest zgodnie z zapisami Decyzji nr 72 Ministra Obrony Narodowej w drodze tak zwanego zakupu z dostosowaniem (w momencie podpisywania umowy decyzja ta była obowiązująca, obecnie w resorcie ON w tym zakresie obowiązuje decyzja 141/MON). Taka procedura została przewidziana, gdy na rynku nie występuje gotowe rozwiązanie spełniające wszystkie wymagania, przy jednoczesnej możliwości ich spełnienia poprzez dostosowanie (integrację) do wymagań zamawiającego istniejących rozwiązań. To pierwsza umowa na dostawy sprzętu wojskowego realizowana w drodze zakupu z dostosowaniem.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 15 2018 17:25 V11.9.0-1