reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 26 października 2017

PFR koordynuje program rozwoju branży dronów w Polsce

„Żwirko i Wigura” to program koncentrujący się na branży bezzałogowych statków powietrznych (BSP), który wspiera i koordynuje Polski Fundusz Rozwoju.
„Żwirko i Wigura” dotyczy w szczególności rozwoju zintegrowanych systemów zarządzania, które mają pozyskiwać i przetwarzać dane z bezzałogowych statków powietrznych. Koordynatorem tego programu, realizowanego na rzecz Ministerstwa Rozwoju, jest Polski Fundusz Rozwoju. - Nie chodzi tylko o technologie budowy czy eksploatacji dronów, ale budowanie gospodarki opartej o dane i umiejącej je wykorzystać na potrzeby rozwoju branż przyszłości. Chcemy zmienić komercyjne postrzegane dronów, aby były traktowane jako usługa, a nie tylko jako produkt – podkreśla PFR w komunikacie.

Z najnowszego raportu Instytutu Mikromakro wynika, że wartość sektora dronów w Polsce wynosi nieco ponad 200 mln zł, a w najbliższych latach rynek bezzałogowych statków rozwinie się jeszcze bardziej. Eksperci szacują, że do 2025 roku w przestrzeni powietrznej Unii Europejskiej ma latać przeszło 400 tysięcy profesjonalnych dronów.
- W programie „Żwirko i Wigura” wyodrębniliśmy kilka obszarów, na które kładziemy szczególny nacisk. Przede wszystkim jest to wsparcie rozwoju systemów zarządzania ruchem BSP (realizacja tzw. koncepcji U-Space), bezpiecznego środowiska dla użytkowników, zintegrowanego z ruchem lotniczym. Jest to zgodne z podejściem władz lotniczych, które podkreślają, że zapewnienie warunków dla bezpiecznych lotów BSP jest podstawowym warunkiem rozwoju rynku. Dotyczy to w szczególności dronów autonomicznych, które pojawią się w niedalekiej przyszłości”– mówi Małgorzata Darowska, menedżer programu.

Inne ważne zadania to wdrożenie systemów, które ułatwią przetwarzanie danych zebranych przez bezzałogowce, a także centrów kompetencji, rozumianych jako miejsce wymiany doświadczeń oraz testów nowych technologii.

PFR podkreśla, że dużą rolę w pracach w ramach definiowania programu odgrywają konsultacje z przedstawicielami branży. - Liczymy, że realizacja programu, w szczególności stworzenie infrastruktury dla lotów oraz usunięcie podstawowych barier rozwoju branży spowoduje zwiększenie zainteresowania tym sektorem wśród polskich firm i start-upów – dodaje Małgorzata Darowska.

W program zaangażowanych jest wiele instytucji, m.in. ministerstwa: Infrastruktury i Budownictwa, Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Obrony Narodowej, Cyfryzacji, Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także instytucje i agencje, jak Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Urząd Dozoru Technicznego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, instytucje z grupy PFR - PARP czy ARP, oraz liczne firmy działające w tej branży.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-1