reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© norebbo dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 06 września 2017

PZ Cormay: przychody w dół, ale sprzedaż w Chinach rośnie

W pierwszym półroczu 2017 r. Cormay osiągnął 41,2 mln zł skonsolidowanych przychodów (-6,5% r/r) i 0,13 mln zł straty EBITDA. W raportowanym okresie firma podwoiła sprzedaż w Chinach i pozytywnie patrzy w przyszłość.
W samym II kwartale pojawił się już dodatni wynik EBITDA – 0,3 mln zł. W minionym półroczu największym rynkiem sprzedaży była Polska (21,8% ogólnych przychodów). Pierwszą trójkę uzupełniają jeszcze Rosja (14,3%) i Chiny (9%). W Chinach przychody wzrosły w ujęciu r/r z 1,9 mln zł do 3,7 mln zł.

W I półroczu Chiny stały się trzecim rynkiem zbytu dla grupy. W Rosji spodziewany jest wzrost sprzedaży na przełomie 2017 i 2018 roku.
- Dzięki wprowadzeniu do sprzedaży w Chinach kompaktowych analizatorów hematologicznych, komercjalizowanych w systemie zamkniętym, w minionym półroczu podwoiliśmy sprzedaż na tym rynku, czyniąc Chiny trzecim pod względem wartości rynkiem zbytu. Na strategicznym rynku rosyjskim odnotowujemy jeszcze zbyt niską w stosunku do oczekiwań sprzedaż, ale jesteśmy na dobrej drodze do ponownej rejestracji istotnych dla nas produktów, co już na przełomie 2017 i 2018 r. powinno przełożyć się na oczekiwany wzrost sprzedaży. Aktywna polityka sprzedażowa oraz uczestnictwo w targach przynoszą efekty w postaci wzrostu zainteresowania ofertą produktów grupy z innych rynków. Wszystko to pozwala nam z pewnym optymizmem patrzeć na kolejne miesiące – komentuje w ostatnim raporcie półrocznym Janusz Płocica, prezes Cormaya.

W połowie roku spółka pozytywnie przeszła proces rejestracji analizatora Equisse. Dzięki temu może on trafić na rynek polski i europejski. Spółka ma też możliwość rozpoczęcia procedury zgłoszeniowej i rejestracyjnej w krajach, w których jest to wymagane. Z ostatniego raportu półrocznego wynika, że pierwsze analizatory Equisse już jesienią trafią do zaufanych partnerów grupy w Polsce, gdzie będzie analizowana ich efektywność i niezawodność. W 2018 r., po uzyskaniu stosownych rejestracji, spółka chce zainstalować pierwsze urządzenia u wybranych kontrahentów grupy na całym świecie, by w kolejnym etapie jeszcze w 2018 r. rozpocząć otwartą sprzedaż analizatora. Cormay wiąże duże nadzieje z tym projektem.

- Skutecznie wprowadzając Equisse na rynek, sukcesywnie zwiększając liczbę tych urządzeń pracujących w laboratoriach na całym świecie, sprawimy, że w kolejnych latach grupa odnotuje dynamiczny wzrost sprzedaży atrakcyjnie marżowych odczynników używanych do badań przez ten analizator. Zakładając, że w perspektywie kilku miesięcy w fazę komercjalizacji wkroczą kolejne strategiczne projekty - analizatory Hermes Senior i Hermes Junior, stworzymy szansę na skokowy, i co ważne – trwały wzrost wartości Grupy Cormay dla akcjonariuszy – ocenia w raporcie półrocznym Janusz Płocica.

W tym roku akcje Cormaya zyskały na wartości 34%. Obecnie trwa emisja do 16,7 mln akcji serii L spółki, kierowana do akcjonariuszy Orphee, Cena emisyjna wynosi 3,24 zł, a zapisy potrwają do 15 września. Celem emisji jest uzyskanie 100 proc. głosów na WZ Orphee i wycofanie spółki z obrotu na NewConnect.

Źródło: akcjonariat.pl

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-1