reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© norebbo dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 06 września 2017

PZ Cormay: przychody w dół, ale sprzedaż w Chinach rośnie

W pierwszym półroczu 2017 r. Cormay osiągnął 41,2 mln zł skonsolidowanych przychodów (-6,5% r/r) i 0,13 mln zł straty EBITDA. W raportowanym okresie firma podwoiła sprzedaż w Chinach i pozytywnie patrzy w przyszłość.
W samym II kwartale pojawił się już dodatni wynik EBITDA – 0,3 mln zł. W minionym półroczu największym rynkiem sprzedaży była Polska (21,8% ogólnych przychodów). Pierwszą trójkę uzupełniają jeszcze Rosja (14,3%) i Chiny (9%). W Chinach przychody wzrosły w ujęciu r/r z 1,9 mln zł do 3,7 mln zł.

W I półroczu Chiny stały się trzecim rynkiem zbytu dla grupy. W Rosji spodziewany jest wzrost sprzedaży na przełomie 2017 i 2018 roku.
- Dzięki wprowadzeniu do sprzedaży w Chinach kompaktowych analizatorów hematologicznych, komercjalizowanych w systemie zamkniętym, w minionym półroczu podwoiliśmy sprzedaż na tym rynku, czyniąc Chiny trzecim pod względem wartości rynkiem zbytu. Na strategicznym rynku rosyjskim odnotowujemy jeszcze zbyt niską w stosunku do oczekiwań sprzedaż, ale jesteśmy na dobrej drodze do ponownej rejestracji istotnych dla nas produktów, co już na przełomie 2017 i 2018 r. powinno przełożyć się na oczekiwany wzrost sprzedaży. Aktywna polityka sprzedażowa oraz uczestnictwo w targach przynoszą efekty w postaci wzrostu zainteresowania ofertą produktów grupy z innych rynków. Wszystko to pozwala nam z pewnym optymizmem patrzeć na kolejne miesiące – komentuje w ostatnim raporcie półrocznym Janusz Płocica, prezes Cormaya.

W połowie roku spółka pozytywnie przeszła proces rejestracji analizatora Equisse. Dzięki temu może on trafić na rynek polski i europejski. Spółka ma też możliwość rozpoczęcia procedury zgłoszeniowej i rejestracyjnej w krajach, w których jest to wymagane. Z ostatniego raportu półrocznego wynika, że pierwsze analizatory Equisse już jesienią trafią do zaufanych partnerów grupy w Polsce, gdzie będzie analizowana ich efektywność i niezawodność. W 2018 r., po uzyskaniu stosownych rejestracji, spółka chce zainstalować pierwsze urządzenia u wybranych kontrahentów grupy na całym świecie, by w kolejnym etapie jeszcze w 2018 r. rozpocząć otwartą sprzedaż analizatora. Cormay wiąże duże nadzieje z tym projektem.

- Skutecznie wprowadzając Equisse na rynek, sukcesywnie zwiększając liczbę tych urządzeń pracujących w laboratoriach na całym świecie, sprawimy, że w kolejnych latach grupa odnotuje dynamiczny wzrost sprzedaży atrakcyjnie marżowych odczynników używanych do badań przez ten analizator. Zakładając, że w perspektywie kilku miesięcy w fazę komercjalizacji wkroczą kolejne strategiczne projekty - analizatory Hermes Senior i Hermes Junior, stworzymy szansę na skokowy, i co ważne – trwały wzrost wartości Grupy Cormay dla akcjonariuszy – ocenia w raporcie półrocznym Janusz Płocica.

W tym roku akcje Cormaya zyskały na wartości 34%. Obecnie trwa emisja do 16,7 mln akcji serii L spółki, kierowana do akcjonariuszy Orphee, Cena emisyjna wynosi 3,24 zł, a zapisy potrwają do 15 września. Celem emisji jest uzyskanie 100 proc. głosów na WZ Orphee i wycofanie spółki z obrotu na NewConnect.

Źródło: akcjonariat.pl

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 23 2018 15:48 V9.3.2-1