reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Nauka | 27 czerwca 2017

Metoda termicznej redukcji tlenku grafenu zwycięską innowacją

Nagrodę główną IV edycji konkursu „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki” zdobyli naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych oraz Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Warszawie.
Grafen może być zastosowany w różnych dziedzinach nauki, począwszy od elektroniki poprzez materiały konstrukcyjne czy biomateriały - tłumaczył w rozmowie z PAP dr inż. Krzysztof Perkowski z Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

Opatentowana przez ITME oraz ICiMB metoda umożliwia uzyskanie grafenu (będącego przewodnikiem prądu) - dzięki redukcji tlenku grafenu (który posiada właściwości izolacyjne). - Tlenek grafenu jest materiałem izolującym. My - poprzez redukcję - chcemy przywrócić mu własności transportowe, żeby grafen, który wytwarzamy (z grafitu – PAP) z powrotem był przewodnikiem – powiedziała inna laureatka konkursu, dr inż. Magdalena Winkowska z ITME.

Proces redukcji termicznej możliwy jest dzięki technice prasowania na gorąco (HIP – Hot Isostatic Pressing). Cały proces przebiega w reaktorze, w temperaturze do 2 tys. st., pod wpływem wysokiego ciśnienia izostatycznego gazów obojętnych (300 MPa). W efekcie uzyskuje się czysty chemicznie grafen w trzech postaciach: wysuszonego proszku, papieru grafenowego, a także cienkich warstw. Taki materiał doskonale przewodzi ciepło i energię elektryczną.

Jego otrzymywanie jest dziś sporym problemem - mówi w rozmowie z PAP członek zwycięskiego zespołu, mgr inż. Michał Woluntarski. - Nasz sposób pozwala na otrzymywanie pewnych materiałów w sposób w miarę przemysłowy, co bardzo sprzyja komercjalizacji tego materiału. Im będzie tańszy, tym łatwiej będzie można zastosować go w różnych aplikacjach. To zastosowanie musi się znaleźć, żeby innowacje szły do przodu – dodaje.

Autorzy nagrodzonego wynalazku mają nadzieję, że znajdzie on zastosowania w elektronice – np. w bateriach do telefonów komórkowych czy superkondensatorach, które obecnie stosowane są w samochodach elektrycznych. - Pojemność takich baterii zwiększy się kilkukrotnie, ponieważ rozwinięcie powierzchni grafenu jest wielokrotnie większe, niż obecnie stosowanych materiałów – podkreślał w rozmowie z PAP Krzysztof Perkowski.

W tegorocznej edycji konkursu „Eureka! DGP”, ogłoszonej w październiku 2016 r., wzięło udział 17 uczelni oraz 11 instytutów badawczych i jednostek naukowych PAN. Zakwalifikowano 68 wynalazków, zgłoszonych do Urzędu Patentowego w latach 2014/2015. Do głównej nagrody nominowano 20 zespołów.

Zwycięzcy otrzymali 30 tys. zł i kampanię promocyjną dla instytutu w mediach.

Partnerem merytorycznym konkursu jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urząd Patentowy RP oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-1