reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Nauka | 21 czerwca 2017

Laboratorium biometryczne na Politechnice Białostockiej

Nauka tworzenia zabezpieczeń opartych o cechy biometryczne: linie papilarne, siatkówkę oka czy głos - będzie możliwa w nowym laboratorium biometrycznym otwartym w poniedziałek na Politechnice Białostockiej.
Pracownia powstała na wydziale informatyki Politechniki Białostockiej; wyposażona jest w nowoczesny sprzęt, m.in. sensory, czujniki i kamery umożliwiające zeskanowanie siatkówki oka, linii papilarnych, a także głosu.

Jak mówił w poniedziałek inicjator utworzenia laboratorium prof. Khalid Saeed, laboratorium ma służyć przede wszystkim szkoleniom. - Chcemy uczyć studentów programować urządzenia mobilne, w których zabezpieczenia będą polegać właśnie na biometrii. Chcemy uczyć jak poznać człowieka nie za pomocą PIN-u czy hasła, tylko poprzez zeskanowanie twarzy, tęczówki czy linii papilarnych - powiedział profesor.

W jego ocenie, biometria i tworzenie zabezpieczeń na jej podstawie coraz dynamiczniej się rozwija, dlatego - jak zwrócił uwagę - warto mieć wyszkolonych specjalistów w tym zakresie.

Jacek Drabik, prezes Motorola Solutions Polska, od której uczelnia uzyskała grant na utworzenie laboratorium, także podkreślił jak ważne jest szkolenie studentów i podnoszenie ich kwalifikacji. Mówił, że z roku na rok zwiększa się zapotrzebowanie na rynku pracy osób z wykształceniem informatycznym.

W poniedziałek rozpoczęło się też szkolenie pierwszej grupy studentów z różnych wydziałów PB oraz innych uczelni. Potrwa ono ok. trzech miesięcy; uczestniczy w nich 20 osób. Studenci poznają m.in. podstawy biometrii i systemów telemedycyny oraz metody programowania urządzeń mobilnych. W laboratorium będą odbywały się też wykłady ekspertów z dziedzin biometrii.

Koszt powstania laboratorium to ok. 170 tys. zł; środki pochodzą z grantu Fundacji Motorola oraz środków wydziału informatyki.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-2