reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 16 czerwca 2017

Sztuczna inteligencja Intela w misji na rzecz ratowania oceanów

Intel podjął współpracę z organizacjami Parley for the Oceans oraz Ocean Alliance, aby dostarczać zaawansowane technologie sztucznej inteligencji i dronów na potrzeby badań stanu środowiska oceanicznego.
Pod wodzą biologa morskiego i dyrektora generalnego organizacji Ocean Alliance, doktora Iaina Kerra, Parley prowadzi działania badawcze i edukacyjne w dziedzinie ochrony waleni i ich naturalnego środowiska — oceanów — które odgrywają kluczową rolę również dla naszego gatunku. Przyspieszenie badań stało się możliwe dzięki technologiom Intela – sztucznej inteligencji oraz dronom, których zadaniem jest poprawić skuteczność ekspedycji prowadzonych przez Parley i partnerów.

Aby sprostać wyzwaniu, jakim jest gromadzenie danych o waleniach, Kerr i jego zespół opracowali SnotBoty — zmodyfikowane drony przeznaczone do pobierania próbek ze słupów pary wodnej tworzonych przez walenie, gdy te wynurzają się na powierzchnię, aby złapać oddech. Ta niezwykła „fontanna” stanowi źródło cennych informacji biologicznych na temat zwierzęcia — w tym hormonów stresu, hormonów ciążowych, wirusów, bakterii i toksyn obecnych w jego organizmie. Urządzenia SnotBot są w stanie przesyłać gromadzone informacje do badaczy przebywających na statkach zlokalizowanych w bezpiecznej odległości od ssaków.

Dane są przesyłane z dronów do urządzeń naukowców, natomiast stosowanie algorytmów analitycznych pozwala identyfikować poszczególne osobniki i monitorować stan ich zdrowia w czasie rzeczywistym. Dzięki sztucznej inteligencji jest to możliwe nawet w obliczu czynników zakłócających pracę — takich jak nieprzewidziany ruch waleni czy ograniczona widoczność w głąb oceanu. W przyszłości inicjatywę będą wspomagać także opracowywane przez Intela drony takie jak Falcon 8+.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 21 2018 15:38 V9.3.2-2