reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Przemysł elektroniczny | 24 kwietnia 2017

W Gdyni może powstać pierwszy polski samochód elektryczny

Miasto Gdynia oraz Pomorski Park Naukowo-Technologiczny wspólnie z partnerami rozpoczęły prace nad stworzeniem prototypowego samochodu elektrycznego, który ma zrewolucjonizować przemysł transportowy.
Realizacja tego projektu ma być możliwa dzięki uruchomieniu Klastra INNOeCar. List intencyjny w tej sprawie podpisano 20 kwietnia, podczas konferencji „INNOeCAR - samochód elektryczny, jako element struktury miejskiej", która odbyła się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Partnerami tego przedsięwzięcia są samorządy, przedsiębiorstwa prywatne i placówki naukowe.

- Klaster elektromobilności jest wielką szansą dla trójmiejskich i pomorskich firm działających w sektorze innowacji. To porozumienie ma przynieść korzyści również dla mieszkańców w tym m.in.: zmniejszenie liczby samochodów poruszających się po ulicach miasta, stymulację gospodarki oraz czystsze powietrze. Klaster INNOeCar ma przyczynić się także do stworzenia sieci współpracy na polu elektromobilności, wspierać przedsiębiorczość i innowacyjność w tym sektorze – czytamy w oficjalnym komunikacie.

- Rozwój sektora elektromobilności jest jednym z ważniejszych projektów zapisanych w uchwalonej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Gdynia przystąpiła do koordynowanego przez PFR programu e-bus. Nie mniej interesujący wydaje się równoległy program e-car. To właśnie samochodowi elektrycznemu poświęcona jest większa część dzisiejszej konferencji. Samochód elektryczny interesuje nas z dwóch istotnych powodów. Po pierwsze, w projekcie budowy takiego pojazdu widzimy olbrzymi potencjał dla rozwoju gospodarczego. Nie muszę nikogo przekonywać, że w Gdyni tradycyjnie cenimy projekty głęboko nietradycyjne. W świeżości i innowacji widzimy motor rozwoju. Wieloletnie doświadczenia wskazują, że taki kierunek jest słuszny i owocuje pożądanymi efektami – powiedział podczas konferencji prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Sygnatariusze listu intencyjnego:
  • Gdynia,
  • Pracodawcy Pomorza,
  • Walkin Startup Venture Sp z o.o,
  • Politechnika Gdańska,
  • Akademia Morska,
  • DLabs,
  • Cree Yacht Sp. z o.o. s.k.,
  • Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia,
  • Instytut Maszyn Przepływowych PAN,
  • Grupa Techno Service SA.

Celem rządowego programu elektromobilności, jest stworzenie polskiego samochodu elektrycznego oraz elektrycznego autobusu. Gdynia jest sygnatariuszem listu intencyjnego, który określa współpracę w dziedzinie elektromobilności. Dokument ten został podpisany na początku tego roku przez Ministra Rozwoju i Finansów oraz Ministra Energii. Program koordynowany jest przez Polski Fundusz Rozwoju. Zgodnie z założeniami, jego celem jest sprzedaż autobusów elektrycznych na poziomie ok. tysiąca sztuk rocznie, stworzenie rozpoznawalnej globalnie marki oraz zbudowanie mocnej pozycji eksportowej do 2025 roku. Ponadto wprowadzanie na polskie drogi 1000 autobusów elektrycznych do 2021 r.

Źródło: PPNT Gdynia
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 14 2018 11:24 V11.8.1-1