reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© CES Przemysł elektroniczny | 05 stycznia 2017

Najciekawsze premiery na CES 2017

Trwające właśnie targi CES 2017 już zdążyły zaowocować wieloma ciekawymi premierami. Pośród debiutujących urządzeń warto wymienić chociażby nowy SoC od Qualcomm czy modem 5G od Intela. Pełną listę najciekawszych nowości znajdziecie poniżej.
Qualcomm Snapdragon 835

© Qualcomm
Premiera nowego układu szumnie zapowiadana była już od listopada - dowiedzieliśmy się wówczas, że Snapdragon 835, który zagościć ma w najnowszych flagowych modelach smartfonów, powstać ma we współpracy z Samsungiem.

Procesor składa się z ośmiu rdzeni, przy czym połowa z nich to CPU Kryo, które cechuje częstotliwość taktowania 2,45 GHz. Pozostałe taktowane są zegarem 1,9 GHz. W skład nowego układu Qualcomma wchodzi również nowy układ graficzny Adreno 540 - znacznie szybszy następca wersji 530 (producent mówi o 25 procentowym wzroście wydajności). Całość ma charakteryzować się o połowę mniejszym poborem enrgii, niż poprzednie układy, a także mocą obliczeniową, która wystarczać ma do obsługi technologii VR.

Nowości od Intela

Pośród nowości zapowiedzianych przez Intel na targach CES znajduje się pierwszy modem 5G. Cechuje go transfer na poziomie 5 Gb/s oraz wsparcie dla zakresu fal milimetrowych. W jego skład wchodzi kompaktowy chip-kit o niskim poborze mocy oraz - jak określił to producent - ultra-niskiej latencji, co wspierać ma autonomiczne samochody w błyskawicznym podejmowaniu decyzji.


© Intel

Wprowadzenie urządzenia do sprzedaży planowane jest na trzeci kwartał br. Oczywiście poczekać trzeba jeszcze na rozwój sieci 5G, które umożliwią pełne wykorzystanie możliwości modemu.

Oprócz tego Intel zapowiedział również wprowadzenie ponad 40 nowych procesorów Kaby Lake - najnowszej generacji Intel Core. Na targach odbyła się również demonstracja możliwości nowego headsetu VR Project Alloy, który obecnie jest w fazie prototypu.

LG - roboty w roli osobistych asystentów

© LG


Po Siri i Cortanie nadszedł czas na jeszcze bardziej interesujących elektronicznych pomocników. Koreański producent na targach CES zaprezentował kilka robotów, które zadbać mają m.in. o pomoc w korzystaniu z inteligentnego sprzętu domowego.

Pierwszym z nich jest Hub Robot - wyposażony w system rozpoznawania mowy Alexa, wyprodukowany przez Amazon. Futurystyczny robocik ma za zadanie zarządzać domowymi urządzeniami IoT. Z ciekawostek można wymienić m.in. wbudowaną w robota kamerę, która ma pomóc rozpoznawać domowników, co z kolei pozwoli robotowi na dostosowanie sposobu interakcji do indywidualnych potrzeb każdego z nich.

Do użytku domowego przeznaczony będzie również robot, który zadbać ma o zewnętrzną część posiadłości. Wyposażone w zaawansowane czujniki urządzenie ma za zadanie dbać o trawnik w sposób jak najbardziej bezpieczny i wydajny.Robot Airport Guide to z kolei asystent podróżnych, który wkrótce zagościć ma na lotnisku w Seulu. Jego zadaniem jest odpowiadanie na pytania podróżnych, w tym udzielanie niezbędnych informacji dotyczących ich lotu czy wskazywanie drogi do różnych punktów na terenie lotniska. Jego mobilność również umożliwi odprowadzanie osób zagubionych do odpowiedniego miejsca. Lotniskowy asystent nie będzie musiał działać przy tym w pojedynkę - dołączy do niego Robot Airport Cleaning, który odpowiadać będzie za utrzymanie czystości w porcie lotniczym.

Automotive - konkurencja Tesli nie śpi
Największym echem w branży motoryzacyjnej odbiła się premiera prototypu pojazdu od Faraday Future. Podczas konferencji samochód samodzielnie wjechał na scenę, co, wraz z jego parametrami, wywarło duże wrażenie na gościach.FF91 to pierwszy samochód elektryczny autorstwa firmy, której nazwa również inspirowana jest wielkim nazwiskiem z dziedziny nauki. Jego osiągi są co najmniej imponujące - 2,39 sekundy do setki oraz radar umożliwiający autonomiczną jazdę. Warto jednak zwrócić uwagę na zamieszanie, jakie powstało w wyniku niejasności finansowych, jakie krążą wokół przedsiębiorstwa - w prasie przeczytać można m.in. o niepłaconych przez Faraday Future rachunkach i pozwach ze strony podwykonawców. Możemy więc nie doczekać się wprowadzenia do sprzedaży modelu FF91.

Podczas targów CES 2017 firma Faraday Future w dość spektakularny sposób zaprezentowała swój autonomiczny, elektryczny samochód. FF91 wjechał na scenę samodzielnie i zachwycił zarówno swoim niecodziennym wyglądem, jak i możliwościami.
Nowoczesne rozwiązania

Na targach nie zabrakło również wszelakiej maści nowoczesnych rozwiązań, które usprawnić mają korzystanie z samochodu.


© BMW

Jedno z najciekawszych to HoloActive Touch - system holograficznych wyświetlaczy od BMW, które odpowiadać mają za usprawnienie sterowania podzespołami samochodu przez kierowcę. Rozwiązanie łączy w sobie system kontroli gestami, wyświetlacze dotykowe oraz technologie z gatunku HUD (Heads-Up Display).

Pierwszy podwodny dron

Z ciekawostek konsumenckich warto odnotować drona PowerRay, zaprezentowanego przez firmę PowerVision.Zamiast latać, urządzenie ma za zadanie nurkować w wodzie. Pomocny dla wędkarzy dron będzie mógł między innymi zanurzać się na 30 metrów głębokości, a sonar, w który urządzenie zostało wyposażone, posłużyć ma do wykrywania ryb nawet do 40 metrów poniżej jego bieżącego położenia. Co prawda producent nie podał jeszcze oficjalnej ceny drona, natomiast jego przedsprzedaż zapowiedziana została na koniec lutego.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-1