reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ESA Przemysł elektroniczny | 24 października 2016

Polska baza marsjańska chce zaoferować usługi dla biznesu

W bazie Modular Analog Research Station (MARS) w Turzy w woj. małopolskim zakończono pod koniec sierpnia 2016 roku pierwszą, dwutygodniową testową symulowaną misję kosmiczną. Teraz twórcy bazy chcą z niej uczynić laboratorium, z którego usług korzystałyby zewnętrzne podmioty.

Podstawowym przeznaczeniem MARSa są tzw. analogi (czyli symulacje), w trakcie których grupy ochotników poddają się rygorom możliwie maksymalnie zbliżonym do tych, jakie panowałyby w rzeczywistej wyprawie np. na Księżyc lub Marsa. W trakcie odosobnienia w bazie uczestnicy eksperymentu jedzą więc żywność dla astronautów (m.in. to, co można wytworzyć samodzielnie na miejscu, oraz gotowe liofilizaty), ściśle reglamentują zużycie wody, a na zewnątrz wychodzą w astronautycznych skafandrach. Habitat składa się z centralnej półsferycznej kopuły i doczepionych do niej pomieszczeń-kontenerów, a drzwi wejściowe stanowi śluza powietrzna. MARS znajduje się w Polsce, natomiast stacja kontrolująca przebieg eksperymentów – w siedzibie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w Holandii. Małopolski habitat to jedyny obiekt tego typu w Europie (nie licząc Rosji). Kompleks, którego budowa zaczęła się w czerwcu 2016 roku, został po części sfinansowany oddolnie (w ok. 15%) – dzięki crowdfundingowi za pośrednictwem portalu PolakPotrafi.pl. Stworzenie bazy – jak mówi dr Agata Kołodziejczyk z ESA, inicjatorka i koordynatorka projektu – było możliwe dzięki jej osobistej pasji i zaangażowaniu. Oznaczało to „tygodnie wyrwane z życia i mnóstwo prywatnych pieniędzy”. - Ogólnie nikomu, nawet żadnej firmie, nie polecamy iść drogą crowdfundingu, ponieważ się to nie opłaca. Zbyt duży wkład własny względem przychodu – powiedziała dr A. Kołodziejczyk.
Wśród przedsiębiorstw wspierających bazę jest m.in. Intel, który dostarcza sprzęt informatyczny. Owady do bioreaktorów zapewnia firma HiProMine spod Poznania (na co dzień sprzedająca owady na pasze dla zwierząt), z kolei spirulinę (pożywkę z sinic) dostarcza Spirru. Warszawski The House of Fables pomaga w monitoringu eksperymentów. Pozwala to na Ziemi przetestować potencjalne rozwiązania, które mogą zostać zastosowane w kosmosie.
Baza MARS będzie funkcjonowała dzięki współpracy i wsparciu szeregu instytucji edukacyjnych oraz prywatnych przedsiębiorstw. I tak na przykład Garaż Złożoności, jednostka Uniwersytetu Jagiellońskiego, wypożycza projektowi swoją drukarkę 3D. W eksperymentach uczestniczy kosmiczny łazik Infinity, skonstruowany przez studentów Politechniki Częstochowskiej. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie współpracuje przy bioreaktorach algowych (system bioreaktorów w bazie MARS ma produkować witaminy i białka na potrzeby spożywcze, a także oczyszczać wodę, poddając surowiec – bakterie, rośliny, algi, owady – procesom biochemicznym). Na 2017 rok planowana jest następna, dłuższa kosmiczna symulacja, tzw. „marsjańska” (pierwsza była „księżycowa”). Ale celem i ambicją osób zarządzających MARS-em jest rozszerzenie jego działalności. - Jeśli chodzi o bazę, chcemy, aby była ona wyspecjalizowanym laboratorium, jakich nie ma na świecie. To pionierski projekt i z pewnością w niedługim czasie wyjdziemy ze specjalistyczną ofertą dla firm, placówek badawczych, medycyny i wojska – zapowiada dr Kołodziejczyk. Działalność komercyjna pozwoli utrzymać jednostkę badawczą. „Żywe laboratoria”, takie jak to znajdujące się pod Tarnowem, pozwolą lepiej przygotować się do powrotu ludzi na Księżyc czy założenia kolonii na Marsie. O planach wzniesienia stałej bazy na Srebrnym Globie mówi się od wieli lat. Jedną z wizji „Księżycowej Wioski” zaprezentował wiosną 2016 roku dyrektor generalny ESA Johann-Dietrich Wörner na sympozjum kosmicznym w Colorado Springs. Z kolei jesienią 2016 roku na kongresie w Meksyku, amerykański przedsiębiorca Elon Musk przedstawił swoją autorską wizje podboju Marsa. Zakłada ona wybudowanie marsjańskiej kolonii. Pewne rozwiązania technologiczne, które znajdą tam zastosowanie trzeba będzie jednak przetestować na Ziemi. Źródło: tk.parp.gov.pl
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
January 21 2020 17:52 V15.3.3-1