reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© begemot 30 dreamstime.com Rynki | 13 października 2016

Sprzedaż pecetów spada 8 kwartał z rzędu

W trzecim kwartale 2016 roku na świecie sprzedano 68,9 mln sztuk komputerów PC, czyli o 5,7% mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. To już 8 z kolei kwartał, w którym sprzedaż pecetów spada – najdłuższy taki okres w historii przemysłu komputerowego.
- Możemy mówić od dwóch podstawowych czynnikach, które wpłynęły na rynek komputerów: wydłużenie czasu życia komputerów, dzięki dodatkowym urządzeniom oraz słaby popyt na komputery na rynkach wschodzących - komentuje Mikako Kitagawa, główny analityk w firmie Gartner. Kitagawa dodaje, że według przeprowadzonych przez firmę sondaży dotyczących rynków dojrzałych, większość konsumentów posiada i używa co najmniej trzech różnych typów urządzeń, wśród których komputer wcale nie jest najważniejszy. Dlatego użytkownicy nie mają potrzeby, by wymieniać komputer tak często, jak robili to w przeszłości, a niektórzy mogą się na to nie zdecydować już nigdy. Z kolei na rynkach wschodzących, konsumentom często wystarcza smartfon lub tablet.

Gartner zaprezentował też wstępne wyniki sprzedaży największych producentów z branży. Firmy z pierwszej szóstki odpowiadają łącznie aż za 78% sprzedaży komputerów w trzecim kwartale 2016 roku. Na pierwszym miejscu jest Lenovo, ale HP jest tuż za chińskim producentem i po uzyskaniu ostatecznych danych kolejność w rankingu może się jeszcze zmienić.Źródło: © Gartner

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-2