reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© saniphoto dreamstime.com Technologie | 20 września 2016

1 Tb/s przepływności

Nokia Bell Labs, Deutsche Telekom T-Labs oraz Uniwersytet Techniczny w Monachium osiągnęły prędkość 1 Tb/s w pionierskim teście technologii optycznej.
Duesseldorf - Nokia Bell Labs, Deutsche Telekom T-Labs oraz Uniwersytet Techniczny w Monachium osiągnęly wcześniej niespotykaną przepływność i efektywność spektralną podczas testu technologii optycznej stosując nową technikę modulacji. To przełomowe badanie pomoże rozszerzyć możliwości sieci optycznych, by mogły sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na przesył danych.

Demonstracja ta pokazuje, że elastyczność i możliwości sieci optycznych mogą być maksymalnie zwiększone, gdy prędkość transmisji jest dynamicznie adaptowana do warunków kanałowych i wymagań transmisji. Eksperyment, będący częścią projektu Safe and Secure European Routing (SASER), przeprowadzono na bazie sieci optycznej Deutsche Telekom i osiągnięto prędkość transmisji netto 1 Tb/s. Jest to wartość zbliżona do maksymalnej teoretycznej prędkości transmisji informacji w tym kanale i zbliżająca się do tzw. Limitu Shannon’a dla sieci światłowodowych.

Claude Shannon, jednen z pionierów Bell Labs, uznawany za ojca „teorii informacji” odkrył jak obliczyć maksymalną prędkość transmisji dla danego kanału, czyli tzw. Limit Shannona w 1948 roku.

Przeprowadzony obecnie test, wykorzystujący nowatorskie podejście do modulacji, znane jako Probabilistic Constellation Shaping (PCS), stosuje formaty QAM w celu osiągnięcia wyższej przepustowości transmisji w pojedynczym kanale, aby znacznie poprawić efektywność spektralną komunikacji optycznej.

Źródło: Nokia

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-1