reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© rawpixelimages dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 15 września 2016

Polskie firmy energetyczne utworzą spółkę

PGE, Tauron, Energa i Enea zamierzają utworzyć spółkę ElectroMobilityPoland, której celem ma być działanie na rzecz rozwoju rynku samochodów elektrycznych.
Firmy PGE Polska Grupa Energetyczna, ENERGA, ENEA oraz Tauron Polska Energia złożyły wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) dotyczący powołania nowej spółki pod nazwą ElectroMobilityPoland Spółka Akcyjna, w której każda z czterech spółek obejmie po 25% kapitału akcyjnego.

Treść wniosku opublikowanego przez UOKiK w środę, 14 września, została zmieniona. W poprzedniej wersji, dostępnej na stronach UOKiK dzień wcześniej, firmy informowały o planach budowy prototypu i uruchomienia masowej produkcji samochodów elektrycznych.
- Celem spółki ma być stworzenie podstaw ekonomiczno-organizacyjnych, technologicznych naukowych do kreacji i rozwoju elektromobilności w Polsce. Działalność spółki ma stymulować rozwój rynku pojazdów elektrycznych i rynków powiązanych, umożliwić polskim przedsiębiorcom konkurowanie na rynku unijnym i światowym, co powinno przynieść korzyści ekonomiczne, społeczne i ekologiczne dla gospodarki kraju, podnosząc konkurencyjność krajowych przedsiębiorców – czytamy we wniosku.

Nowa spółka ma także stanowić platformę organizacyjną dla współpracy przemysłu z jednostkami naukowymi i badawczo-rozwojowymi w zakresie elektromobilności. Działalność w tym obszarze będzie polegać na stworzeniu mechanizmów finansowania badań naukowych i prac badawczo rozwojowych, transferze wyników tych prac i stworzonych technologii do przemysłu i ich wykorzystaniu.

Firmy podkreślają korzyści, jakie dla sektora energetycznego przyniesie rozwój elektromobilności, zwracając uwagę na stabilizację popytu na energię elektryczną, stabilizację pracy sieci energetycznych, a także rozwój innowacji technologicznych w zakresie energetyki związanych z magazynowaniem energii oraz systemami zarządzania. - W sferze społecznej efektem koncentracji będzie stworzenie w przemyśle i ośrodkach naukowo-badawczych nowych miejsc pracy dla osób posiadających wykształcenie oraz kompetencje w zakresie energetyki i mechaniki, zapewniających dostęp do najnowszych technologii i wynikające z niego możliwości dalszego kształcenia i podnoszenia kompetencji. Korzyści w zakresie ekologii przyniesie rozwój komunikacji opartej na energii elektrycznej, co wpłynie na obniżenie emisji gazów cieplarnianych, a w przypadku aglomeracji miejskich – na obniżenie poziomu zanieczyszczeń i hałasu – napisano w uzasadnieniu wniosku.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-1