reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Przemysł elektroniczny | 17 września 2009

Bezprzewodowe i bezbateryjne sensory

EnOcean Alliance, grupa firm zrzeszona w celu promocji technologii bezprzewodowych sensorów, bazujących na rozwiązaniach opracowanych przez EnOcean GmbH, liczy sobie już przeszło 100 członków.
EnOcean (Oberhaching, Niemcy) została założona w roku 2001 w drodze wydzielenia jej ze struktur laboratoriów badawczych Siemens AG. Celem firmy jest stworzenie bezprzewodowych sensorów, które jednocześnie pobierają energię z otoczenia i są na tyle niezawodne, iż nie wymagają przeglądów. Głównym ich zastosowaniem są bezprzewodowe systemy oświetlenia, ogrzewania czy wentylacji w budynkach.

Sensory EnOcean pobierają energię z otoczenia, przetwarzając takie jej źródła jak światło, temperatura lub ruch. Przykładowo, zapalanie i gaszenie światła może odbywać się bezprzewodowo, za pomocą sygnału wysłanego z przełącznika do oprawy: co prawda takie urządzenie wymaga modułu nadawczo-odbiorczego, eliminuje jednak koszty materiałów i robocizny, koniecznych do ułożenia kilometrów miedzianych przewodów.

Po roku funkcjonowania, alians zrzesza już 113 firm, w tym między innymi Masco, Distech Controls, Philips Ledalite czy Osram Sylvania. Firmy te oferują produkty, upraszczające instalacje budowlane poprzez zastosowanie bezprzewodowych i niewymagających zasilania sensorów, przełączników czy modułów kontroli. Według wiedzy EnOcean, już 100.000 budynków na świecie zostało zautomatyzowanych przy zastosowaniu ich technologii, czyniąc ją najbardziej popularnym standardem bezprzewodowym w tego typu zastosowaniach.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-1