reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© stokkete dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 20 kwietnia 2016

Miniaturowa kamera zajrzy do naszego brzucha

Nowatorskie rozwiązanie polskiej firmy CTAdventure znacznie skróci czas analizy obrazu zarejestrowanego przez miniaturową kamerę znajdującą się wewnątrz kapsułki endoskopowej.
Kapsułka endoskopowa z kamerą, która rejestruje to, co dzieje się wewnątrz naszego układu pokarmowego, to znany już na świecie sposób diagnozowania. Niestety, kosztowny, bo przejrzenie filmu zajmuje lekarzom wiele czasu. Gdańska firma CTAdventure otrzymała grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na projekt, który pomoże rozwiązać ten problem – GastroView.

GastroView to narzędzie wspomagające diagnostykę medyczną w badaniach z wykorzystaniem kapsułek endoskopowych. Firma opracuje nową technologię analizy i przetwarzania obrazu zwiększającą dokładność oraz skracającą czas diagnostyki zmian chorobowych. - Nasze rozwiązanie pozwala na automatyczne wykrywanie i zliczanie zmian chorobowych oraz mapowanie układu pokarmowego. Zastosowanie autorskich algorytmów przetwarzania i analizy obrazu pozwala na znaczne skrócenie czasu analizy nagrania i jednocześnie umożliwia zmniejszenie jego kosztów, dzięki czemu może dotrzeć do większej grupy pacjentów – informuje firma.

Projekt rozpoczął się w kwietniu tego roku i zaplanowany jest na 3 lata, a jego wartość to ponad 2,85 mln PLN. Według informacji NCBR, firma nawiązała już współpracę z naukowcami specjalizującymi się w przetwarzaniu i analizie obrazu z bogatym doświadczeniem w pracy nad projektami medycznymi i dotyczącymi endoskopii. Wyłoniono także uczelnię techniczną oraz trwają rozmowy z jednostką medyczną.Źródło: © NCBR

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-2