reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© enruta dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 27 kwietnia 2016

Wykład Crido Taxand na TEC Warszawa 2016

W obecnej perspektywie unijnej istotny nacisk położony jest na innowacyjność i wprowadzenie na rynek nowych produktów lub usług. O tym jak skorzystać z funduszy UE opowie Anna Zaleska z firmy Crido Taxand.
Zapraszamy na kolejny z serii wykładów, które odbędą się przy okazji organizowanych przez Evertiq jednodniowych targów dla branży elektronicznej TEC Warszawa 2016. Tym razem przedstawicielka firmy doradczej Crido Taxand opowie o tym, gdzie przedsiębiorcy z sektora elektroniki mogą szukać źródeł wsparcia na planowane projekty. Polecamy wykład Anny Zaleskiej i zachęcamy do bezpłatnej rejestracji na to wydarzenie przez naszą stronę internetową.

evertiq.pl: - Do kogo skierowany jest wykład?

Anna Zaleska, Taxand: - Do firm, które w najbliższym czasie planują projekty inwestycyjne, takie jak rozbudowa zakładu, zakup nowej linii produkcyjnej czy wdrożenie innowacyjnej technologii lub wyników prac badawczo-rozwojowych. Zapraszam także przedstawicieli przedsiębiorstw, które prowadzą lub myślą o prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych nad nowymi produktami czy technologiami.

- Na co trzeba zwrócić uwagę przy wypełnianiu wniosku o dofinansowanie?

- Ubieganie się o dofinansowanie jest pewnego rodzaju wyzwaniem m.in. dlatego, że przy składaniu wniosku trzeba uważać na wiele niuansów odnoszących się do strony formalnej aplikacji, a także do kwestii merytorycznych. Oprócz odpowiedniego opisania projektu, na który chcemy zdobyć środki unijne, musimy też pamiętać o przygotowaniu dokumentacji zgodnie z określonymi wymogami. Czyli mówiąc wprost: należy wypełnić pola w odpowiedni sposób, dodać odpowiednie załączniki i przestrzegać określonych procedur, które czasami są wymagane nawet przed złożeniem wniosku – chodzi tu np. o odpowiedni wybór podwykonawcy.

Z jednej strony trzeba więc zadbać o wniosek od strony formalnej, ale z drugiej strony niezwykle ważny jest także opis merytoryczny, aby przekonać ekspertów, że nasze rozwiązanie jest atrakcyjne i ma szanse powodzenia, a zatem powinno być dofinansowane. Czasami wnioskodawcy opisując swój pomysł kładą nacisk nie na to, na co powinni i nie pokazują istotnych zalet rezultatu projektu. Zawsze trzeba mieć na uwadze to, że dokumenty będą poddane ocenie ekspertów, która jest oceną subiektywną, dlatego dokumentacja powinna zostać przygotowana w taki sposób, aby szanse na ich pozytywną opinię były jak największe.

- Czy warto skorzystać z pomocy firmy zewnętrznej przy składaniu wniosku o dofinansowanie?

- Firmy doradcze mogą pomóc, ponieważ bazując na swoim doświadczeniu i wiedzy są w stanie skonstruować dokumentację w taki sposób, aby nie tylko była poprawna formalnie, lecz również zwiększała merytoryczne szanse na pozyskanie dofinansowania. Chociaż ze względu na ekspercki system oceny oczywiście nie jesteśmy w stanie zagwarantować w stu procentach, że wniosek otrzyma dofinansowanie.

Są również firmy, które mają własny zespół zajmujący się właśnie pozyskiwaniem dotacji i naprawdę świetnie sobie z tym radzą, więc im taka pomoc czasem nie jest potrzebna. Niekiedy jednak współpracując z tego typu firmami jesteśmy w stanie wiele podpowiedzieć, aby zabezpieczyć wniosek od strony formalnej i odpowiednio opisać projekt, podkreślając najistotniejsze aspekty.

- Plusy korzystania z dofinansowania są oczywiste, ale czy są jakieś minusy?

- Może nie tyle należy tu mówić o minusach, co o obowiązkach spoczywających na beneficjentach, których przestrzegane jest niezwykle ważne. Jeśli bowiem proces wykorzystania dofinansowania jest dobrze poprowadzony, to możemy mówić tylko i wyłącznie o plusach wynikających z otrzymania dotacji. Natomiast jeśli ten proces poprowadzimy w nieodpowiedni sposób, konsekwencją może być nawet cofnięcie dofinansowania, w dodatku z koniecznością zapłaty doliczonych odsetek.

Jest kilka kwestii, które mogą pójść źle. Przykładowo: gdy firma nie osiągnie założonych w projekcie wskaźników, gdy nieprawidłowo ujmie koszty jako kwalifikowane podczas rozliczania, albo gdy wprowadzi zbyt duże zmiany w projekcie. Oczywiście zmiany są dopuszczalne, ale powinny zostać przeprowadzone w odpowiednich procedurach i w odpowiednim momencie.

Kluczem do sukcesu, czyli aby z pozyskania dotacji wynikały wyłącznie plusy, jest zatem gruntownie przemyślany plan, który powinien zostać właściwie opisany we wniosku o dofinansowanie, prawidłowe poprowadzenie procesu rozliczania, spełnienie wszystkich wymogów, dokładne sprawdzanie kwalifikowalności kosztów czy stały kontakt z opiekunem projektu – to pozwala uniknąć ryzyka późniejszych problemów.

- Dziękuję za rozmowę!

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 23 2018 15:48 V9.3.2-1