reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© luchschen dreamstime.com Nauka | 05 kwietnia 2016

W nowym laboratorium na PK będzie można zbadać obiekty nawet o wadze 60 t

W zeszłym tygodniu na Politechnice Krakowskiej otwarto Laboratorium Badań Technoklimatycznych. Wartość projektu wyniosła 8 mln PLN.
W LBT PK realizowane będą interdyscyplinarne badania dużych obiektów inżynierskich w warunkach skrajnych narażeń klimatycznych i środowiskowych - tj. w skrajnie niskich (do –55 st. C) i wysokich (do +70 st. C) temperaturach, przy ekstremalnej wilgotności (98 proc. RH) i nasłonecznieniu, a także przy narażeniach spowodowanych opadami atmosferycznymi takimi jak: deszczowanie, szronienie lub rosienie.

W komorze można badać obiekty o masie do 60 ton, takie jak ciężkie maszyny robocze, w tym budowlane (koparki, ładowarki, spycharki, równiarki), urządzenia dźwigowe i przeładunkowe, cywilne i wojskowe pojazdy kołowe, gąsienicowe i szynowe, załogowe i bezzałogowe jednostki specjalne wykorzystywane w warunkach kryzysowych, w tym akcjach terrorystycznych i ratownictwa ogólnego, statki powietrzne, silniki spalinowe, hydrauliczne układy napędu i sterowania, podzespoły statków powietrznych i jednostek pływających.

Testy przeprowadzane w LBT PK posłużą podnoszeniu niezawodności i bezpieczeństwa urządzeń technicznych i materiałów przeznaczonych do eksploatacji w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Jest to obecnie podstawowy wymóg stawiany nowym materiałom, podzespołom, urządzeniom i systemom o strukturze wielkoskalowych obiektów inżynieryjnych. Efektem badań będzie też kształtowanie i optymalizacja parametrów funkcjonalnych urządzeń oraz energooszczędności napędów.

W 2014 r. projekt Laboratorium Badań Technoklimatycznych Politechniki Krakowskiej uzyskał wsparcie finansowe z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wartość zrealizowanego projektu wynosi 8 050 000 PLN, z czego dofinansowanie z MNiSW to 6 015 000 PLN. Pozostałe środki pochodzą z budżetu PK.

Laboratorium Badań Technoklimatycznych powstało na terenie kampusu Wydziału Mechanicznego PK w Czyżynach i jest częścią Instytutu Konstrukcji Maszyn. Całkowita powierzchnia budynku to ponad 1 tys. m kw., a kubatura ponad 9,5 tys. m sześc.

Źródło: Politechnika Krakowska

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-1