reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© AGH Przemysł elektroniczny | 24 lutego 2016

Autonomiczny samochód z AGH

Naukowcy wraz ze studentami Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH zbudowali autonomiczny pojazd, będący w stanie rozpoznać znaki drogowe i przeszkody.
Autonomiczny samochód z AGH powstał w Laboratorium Pojazdów Autonomicznych AGH-Delphi pod kierownictwem dr. inż. Marka Długosza oraz dr. inż. Pawła Skrucha. - Zaawansowaną autonomią jest poruszanie się samochodu z punktu A do punktu B bez udziału człowieka, nie powodując przy tym żadnych wypadków i przestrzegając przepisy drogowe – wyjaśnia student Mateusz Orłowski. - Pojazd posiada system wykrywania pieszych. W momencie wkroczenia pieszego przed samochód pojazd ma możliwość zareagowania, czyli zatrzymania – mówi dr Marek Długosz.

Na tym etapie prototyp pojazdu elektrycznego Delphi EVE-1 wyposażony został w radar, kamerę i komputer sterujący całością. W przyszłości konstruktorzy mają zamiar uzbroić samochód w dodatkowe komponenty zapewniające mu kolejne „zmysły”. Będą to dodatkowe kamery, czujnik GPS, akcelerometr, magnetometr, żyroskop.

Koncern Delphi, będący partnerem AGH, wspiera producentów samochodów w przyspieszeniu pojawienia się na drogach pojazdów autonomicznych. W 2015 roku firma zademonstrowała możliwości technologii aktywnego bezpieczeństwa i zautomatyzowanej jazdy na najdłuższej dotychczas trasie w Ameryce Północnej. Podróż przez USA rozpoczęła się 22 marca w pobliżu mostu Golden Gate w San Francisco i zakończyła się po ośmiu dniach w Nowym Jorku, po przebyciu blisko 5 600 km bezkolizyjnej jazdy.
Źródło: Akademia Górniczo-Hutnicza

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-2