reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© AGH Przemysł elektroniczny | 24 lutego 2016

Autonomiczny samochód z AGH

Naukowcy wraz ze studentami Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH zbudowali autonomiczny pojazd, będący w stanie rozpoznać znaki drogowe i przeszkody.
Autonomiczny samochód z AGH powstał w Laboratorium Pojazdów Autonomicznych AGH-Delphi pod kierownictwem dr. inż. Marka Długosza oraz dr. inż. Pawła Skrucha. - Zaawansowaną autonomią jest poruszanie się samochodu z punktu A do punktu B bez udziału człowieka, nie powodując przy tym żadnych wypadków i przestrzegając przepisy drogowe – wyjaśnia student Mateusz Orłowski. - Pojazd posiada system wykrywania pieszych. W momencie wkroczenia pieszego przed samochód pojazd ma możliwość zareagowania, czyli zatrzymania – mówi dr Marek Długosz.

Na tym etapie prototyp pojazdu elektrycznego Delphi EVE-1 wyposażony został w radar, kamerę i komputer sterujący całością. W przyszłości konstruktorzy mają zamiar uzbroić samochód w dodatkowe komponenty zapewniające mu kolejne „zmysły”. Będą to dodatkowe kamery, czujnik GPS, akcelerometr, magnetometr, żyroskop.

Koncern Delphi, będący partnerem AGH, wspiera producentów samochodów w przyspieszeniu pojawienia się na drogach pojazdów autonomicznych. W 2015 roku firma zademonstrowała możliwości technologii aktywnego bezpieczeństwa i zautomatyzowanej jazdy na najdłuższej dotychczas trasie w Ameryce Północnej. Podróż przez USA rozpoczęła się 22 marca w pobliżu mostu Golden Gate w San Francisco i zakończyła się po ośmiu dniach w Nowym Jorku, po przebyciu blisko 5 600 km bezkolizyjnej jazdy.
Źródło: Akademia Górniczo-Hutnicza

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 22 2018 20:21 V9.3.2-2