reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Politechnika Gdańska Przemysł elektroniczny | 23 lutego 2016

Studenci PG zbudowali łazik marsjański

Lem – nazwany na cześć Stanisława Lema – to łazik marsjański zbudowany przez grupę Nex Robotics z Politechniki Gdańskiej.
Kwalifikacje drużyn do University Rover Challenge (URC) jeszcze trwają. Dopiero z końcem marca okaże się, które ekipy sprawdzą możliwości – przede wszystkim zwinność – zaprojektowanych przez siebie łazików na pustyni w Utah. – Wygrana w międzynarodowym konkursie byłaby wspaniała, ale nasze ambicje są większe. URC skupia się głównie na aspektach mechanicznych, a nam zależy, by Lem był samodzielny i inteligentny, by poruszał się bez sterowania. Być może nasz łazik okaże się troszkę wolniejszy niż inne, ale z pewnością będzie bardziej zaawansowany programistycznie – podkreśla Mateusz Kraiński, student Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, lider zespołu Nex Robotics.

Dla studentów PG ważny jest przede wszystkim aspekt edukacyjny. Rozwijają więc łazik jako platformę edukacyjną, z której mogliby korzystać np. studenci robotyki projektując różnego rodzaju algorytmy czy inteligentne moduły.

Lem (70 cm szerokości, 30 cm wysokości) powstał w ramach zajęć pod nazwą „projekt grupowy”, realizowanych na studiach stacjonarnych II stopnia na WETI.Dlaczego studenci postanowili zbudować łazik marsjański? – Po sukcesach polskich studentów na światowych zawodach łazików o tych pojazdach zrobiło się głośno. Stwierdziliśmy, że musimy mieć na PG własny łazik – zaznacza Mateusz Kraiński. – Projekt grupowy przerodził się w przedsięwzięcie o szerszym zasięgu. Zaczynaliśmy w piątkę, a teraz przy projekcie pracuje około dwudziestu osób z różnych wydziałów. Jesteśmy grupą pasjonatów chcących zrobić coś wykraczającego poza program studiów. Skrzyknęliśmy się tzw. pocztą pantoflową.

Do Nex Robotics należą studenci i studentki wydziałów: Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki, Mechanicznego oraz Chemicznego. Członkowie zespołu wykonują zadania programistyczne, elektroniczne bądź mechaniczne, zgodne ze swoimi zdolnościami. – W naszym gronie jest także student filozofii Uniwersytetu Gdańskiego, który dzięki pracy nad łazikiem realizuje swoją drugą pasję. Postanowił nawet rozpocząć studia na Wydziale Mechanicznym – opowiada Kraiński. – Ostatnio do ekipy dołączył też gimnazjalista. Jesteśmy otwarci na współpracę.

Studenci z Nex Robotics marzą, by za jakiś czas otworzyć firmę produkującą łaziki oraz moduły z zakresu robotyki, np. na potrzeby uczelni i innych placówek edukacyjnych.

Źródło: © Politechnika Gdańska
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
January 11 2019 20:28 V11.10.27-2