reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© kornwa dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 05 lutego 2016

Nowatorski czujnik światłowodowy

Czujnik, nad którym pracuje dr Marek Napierała, może wykryć odkształcenia w konstrukcji mostów, kontrolować ruchy robota albo monitorować, czy pokonujący długie odległości kierowca nie zasypia.
Do zakończenia projektu prowadzonego przez dr. Marka Napierałę z Polskiego Centrum Fotoniki i Światłowodów zostały jeszcze trzy lata, ale już teraz są firmy zainteresowane wdrożeniem wynalazku – czytamy w portalu PAP – Nauka w Polsce. Naukowiec pracuje nad czujnikiem odkształceń, działającym w oparciu o specjalnie zaprojektowany światłowód, który umożliwi pomiar stopnia i kierunku odkształcenia konkretnego obiektu. Tej możliwości nie dają obecnie stosowane czujniki. - Jeszcze kilkanaście lat temu światłowody były wykorzystywane głównie do celów telekomunikacyjnych i opracowywane tak, aby były jak najmniej czułe na czynniki zewnętrzne. Dopiero niedawno zaczęto szukać nowych zastosowań dla światłowodów i zauważono, że mogą być one stosowane np. jako czujniki - mówi PAP dr Marek Napierała.

Oprócz standardowych światłowodów telekomunikacyjnych inżynierowie zaczęli więc pracować nad światłowodami mikrostrukturalnymi, zwanymi światłowodami fotonicznymi. Projektując takie światłowody można nadawać im różne właściwości i umożliwić monitorowanie różnych czynników zewnętrznych. Na rynku dostępne są czujniki do badania kształtu np. 3-metrowe światłowody, których kształt i ułożenie można monitorować. Takie czujniki wykorzystuje NASA i stosowane są w medycynie.

Czujnik opracowywany przez dr. Marka Napierałę będzie można wykorzystywać w bardzo różny sposób: do monitorowania stanu konstrukcji budowlanych: mostów, rurociągów; do monitorowania ruchu ramion, palców; czujnik umieszczony na karku kierowcy sprawdzałby, czy głowa człowieka nie opada i czy kierowca nie zasypia; sensor mógłby także monitorować ruchy ramienia robota.
Czujnik ma być niewrażliwy na silne pole elektromagnetyczne, wpływ temperatury czy naprężeń. Będzie całkowicie pasywny, czyli będzie opierał się tylko na przesyle światła. - Długość czujnika to kilka centymetrów. Na tej długości będzie wykrywał zgięcie. Na dwóch końcach czujnika będą zamontowane standardowe światłowody telekomunikacyjne, tak aby można było dostarczać sygnał do światłowodu specjalnego i go odbierać - tłumaczy badacz.

Prototyp czujnika powinien powstać w ciągu trzech lat. Jednak - dzięki działalności Klastra Fotoniki i Światłowodów, skupiającego jednostki naukowe i firmy zainteresowane rozwiązaniami fotonicznymi - pomysłem dr. Napierały jest już zainteresowanych kilka firm. Ostateczne zastosowania i parametry czujnika będą zaprojektowane na potrzeby firmy, z którą będzie współpracował wynalazca.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-1