reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© kornwa dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 05 lutego 2016

Nowatorski czujnik światłowodowy

Czujnik, nad którym pracuje dr Marek Napierała, może wykryć odkształcenia w konstrukcji mostów, kontrolować ruchy robota albo monitorować, czy pokonujący długie odległości kierowca nie zasypia.
Do zakończenia projektu prowadzonego przez dr. Marka Napierałę z Polskiego Centrum Fotoniki i Światłowodów zostały jeszcze trzy lata, ale już teraz są firmy zainteresowane wdrożeniem wynalazku – czytamy w portalu PAP – Nauka w Polsce. Naukowiec pracuje nad czujnikiem odkształceń, działającym w oparciu o specjalnie zaprojektowany światłowód, który umożliwi pomiar stopnia i kierunku odkształcenia konkretnego obiektu. Tej możliwości nie dają obecnie stosowane czujniki. - Jeszcze kilkanaście lat temu światłowody były wykorzystywane głównie do celów telekomunikacyjnych i opracowywane tak, aby były jak najmniej czułe na czynniki zewnętrzne. Dopiero niedawno zaczęto szukać nowych zastosowań dla światłowodów i zauważono, że mogą być one stosowane np. jako czujniki - mówi PAP dr Marek Napierała.

Oprócz standardowych światłowodów telekomunikacyjnych inżynierowie zaczęli więc pracować nad światłowodami mikrostrukturalnymi, zwanymi światłowodami fotonicznymi. Projektując takie światłowody można nadawać im różne właściwości i umożliwić monitorowanie różnych czynników zewnętrznych. Na rynku dostępne są czujniki do badania kształtu np. 3-metrowe światłowody, których kształt i ułożenie można monitorować. Takie czujniki wykorzystuje NASA i stosowane są w medycynie.

Czujnik opracowywany przez dr. Marka Napierałę będzie można wykorzystywać w bardzo różny sposób: do monitorowania stanu konstrukcji budowlanych: mostów, rurociągów; do monitorowania ruchu ramion, palców; czujnik umieszczony na karku kierowcy sprawdzałby, czy głowa człowieka nie opada i czy kierowca nie zasypia; sensor mógłby także monitorować ruchy ramienia robota.
Czujnik ma być niewrażliwy na silne pole elektromagnetyczne, wpływ temperatury czy naprężeń. Będzie całkowicie pasywny, czyli będzie opierał się tylko na przesyle światła. - Długość czujnika to kilka centymetrów. Na tej długości będzie wykrywał zgięcie. Na dwóch końcach czujnika będą zamontowane standardowe światłowody telekomunikacyjne, tak aby można było dostarczać sygnał do światłowodu specjalnego i go odbierać - tłumaczy badacz.

Prototyp czujnika powinien powstać w ciągu trzech lat. Jednak - dzięki działalności Klastra Fotoniki i Światłowodów, skupiającego jednostki naukowe i firmy zainteresowane rozwiązaniami fotonicznymi - pomysłem dr. Napierały jest już zainteresowanych kilka firm. Ostateczne zastosowania i parametry czujnika będą zaprojektowane na potrzeby firmy, z którą będzie współpracował wynalazca.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 15 2018 17:25 V11.9.0-2