reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Bosch Przemysł elektroniczny | 02 lutego 2016

Obroty firmy Bosch przekroczyły 70 mld EUR

Według wstępnych danych, w roku 2015 Grupa Bosch na świecie po raz pierwszy przekroczyła próg obrotów w wysokości 70 mld EUR (+10% r/r). W minionym roku koncern zwiększył zatrudnienie o 17,6 tys. osób.
Dochód przed odliczeniem podatków i odsetek (EBIT), z uwzględnieniem efektów specjalnych, wzrósł do ok. 5 mld EUR. Zysk operacyjny wyniósł ok. 6,5% i jest wyższy od ubiegłorocznego. Pomimo miliardowych kwot, jakie przeznaczono na akwizycję spółek BSH Hausgeräte GmbH i Robert Bosch Automotive Steering GmbH, zarówno kapitał własny, jak i płynność utrzymują się na wysokim poziomie – pisze firma w komunikacie.Bosch podkreśla, że firma zmienia się pod wpływem światowych trendów, takich jak internet rzeczy i coraz większa integracja w sieci. Bosch działa na wszystkich trzech poziomach internetu rzeczy, określanych jako 3S: czujniki (Sensors), oprogramowanie (Software) wykorzystywane w procesie integracji, a równocześnie zajmuje się opracowywaniem nowych usług bazujących na integracji (Services). – Dzięki naszym kompetencjom w dziedzinie czujników, oprogramowania i usług nie tylko kształtujemy świat zintegrowany z internetem, ale także rozwijamy nowe obszary działalności. „Cyfrowa transformacja“ nie stanowi dla nas zagrożenia, lecz jest ogromną szansą – powiedział dr Volkmar Denner, prezes zarządu spółki Robert Bosch GmbH.. Na przykład, kilka tygodni temu spółka ogłosiła zamiar wejścia na rynek inteligentnych budynków. Na targach CES w Las Vegas Bosch po raz pierwszy zaprezentował opinii publicznej swój System Smart Home.

Na ostatni dzień grudnia 2015 roku Grupa Bosch zatrudniała na całym świecie ok. 375 000 pracowników. W 2015 roku liczba zatrudnionych zwiększyła się o 17 600 osób, głównie w Europie Środkowej i Wschodniej, Niemczech, regionie Azji i Pacyfiku oraz USA. Szczególnie poszukiwaną grupą pracowników byli specjaliści IT.W 2016 roku Bosch spodziewa się umiarkowanego wzrostu światowej koniunktury w wysokości 2,8%. Pod względem geopolitycznym sytuacja w roku 2016 pozostanie nadal bardzo złożona i niepewna. Niezależnie od tego, także w tym roku Bosch planuje rosnąć w tempie szybszym niż rynki. Pomimo ogromnych inwestycji, mających na celu zabezpieczenie przyszłości przedsiębiorstwa, planowana jest dalsza poprawa dochodowości i zysku operacyjnego – czytamy w komunikacie.

Celem strategicznym Grupy Bosch są rozwiązania dla zintegrowanej mobilności i produkcji, zintegrowanych systemów energetycznych oraz budynków. W ubiegłym roku koncern zaprezentował i wprowadził na rynek liczne nowe rozwiązania w tych obszarach. – Tylko dzięki upowszechnieniu się technologii zintegrowanych z internetem można będzie sprostać takim problemom przyszłości, jak wyczerpujące się zasoby naturalne czy urbanizacja – powiedział Volkmar Denner. Na przykład w inteligentnym, zintegrowanym z internetem budynku można obniżyć zużycie energii nawet o 40%. Do roku 2020 około 230 mln, tj. 15% wszystkich gospodarstw domowych na świecie będzie wyposażonych w rozwiązania Smart Home.

– Odkrywamy nowe, perspektywiczne rynki, takie jak Smart Home czy zintegrowana produkcja, a równocześnie wykorzystujemy szanse rozwoju w tradycyjnych obszarach naszej działalności – wyjaśnił prezes Bosch. Należy do nich elektryfikacja w transporcie samochodowym. Jedną z najważniejszych akwizycji w 2015 roku było przejęcie amerykańskiego start-upu specjalizującego się w technologii akumulatorowej Seeo Inc., dzięki czemu Bosch dysponuje dziś przyszłościowym know-how w dziedzinie innowacyjnych akumulatorów.

Automatyzacja, elektryfikacja oraz integracja za pośrednictwem internetu będą wpływać także na segmenty pojazdów użytkowych i jednośladowych. Na przykład, w segmencie pojazdów użytkowych postępująca automatyzacja przyczyni się w przyszłości do obniżenia liczby wypadków. Z kolei układy wtryskowe dla jednośladów, zamiast stosowanych dziś powszechnie gaźników, obniżają zużycie paliwa i zwłaszcza w krajach rozwijających się, mogłyby znacząco pomóc w ochronie zasobów naturalnych.W Polsce Grupa Bosch jest obecna od roku 1992 i jest reprezentowana przez 3 spółki: Robert Bosch Sp. z o.o., Bosch Rexroth Sp. z o.o. oraz BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o., Bosch prowadzi w Polsce działalność w 4 lokalizacjach: Warszawie (siedziby spółek), Wrocławiu, Łodzi i Rzeszowie (fabryki). W 2014 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót w wysokości 2,6 mld PLN i zatrudniała ok. 1000 pracowników.

Źródło: © Bosch

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 23 2018 15:48 V9.3.2-2