© milan jurkovic dreamstime.com
Przemysł elektroniczny | 15 stycznia 2016
Do 2020 roku nawet 18 mld EUR z UE może trafić na inteligentne miasta
Inwestycje m.in. w inteligentne systemy transportowe, nowoczesne oświetlenie czy systemy zarządzania energią to szansa dla firm działających w obszarze nowych technologii.
– Rozwój technologii inteligentnych miast daje ich włodarzom doskonałe narzędzie do tego, aby promować najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w swoich miastach. Dotyczy to także przedsiębiorców, którzy już działają na terenie danej metropolii – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Jacek Łukaszewski, prezes zarządu Schneider Electric Polska.
Rozwój technologii smart city zależy od stworzenia zachęt do tego, aby firmy inwestowały w działalność badawczo-rozwojową. Dodaje, że równie istotne jest przy tym budowanie świadomości wśród klientów. Popyt na rozwiązania z zakresu nowoczesnych technologii to bowiem ogromny bodziec dla przedsiębiorców. – Technologia, w tym rozwiązania z zakresu smart city, pozwala zwiększyć efektywność i oferować cały szereg nowych usług czy nowych funkcji. Polska gospodarka, jeśli chce nadążać za światem, musi inwestować, również w wysokie technologie – stwierdza Jacek Łukaszewski.
Według raportu organizacji Polskie Miasto Przyszłości ok. 14 proc. polskich miast korzysta z elementów inteligentnego miasta. W najbliższym czasie ten odsetek powinien jednak znacząco wzrosnąć. Według danych Integrated Solutions 73 proc. samorządów deklaruje, że chce sięgnąć po środki unijne w celu wdrożenia rozwiązań smart city. Praktycznie wszystkie programy krajowe i regionalne w ramach perspektywy 2014–2020 tego typu wsparcie przewidują. W sumie może być to ok. 18 mld euro – wynika z informacji podanych w lipcu 2015 roku przez resort infrastruktury i rozwoju.
– Inteligentne miasto wykorzystuje technologię do świadczenia usług swoim mieszkańcom. Mowa tu o dostarczaniu energii, usługach administracyjnych, zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego i transportu. Wykorzystanie technologii do tego, aby to robić w sposób lepszy i bardziej efektywny, to jest właśnie smart city – [i]podkreśla Jacek Łukaszewski prezes zarządu Schneider Electric.Dziś najczęściej wykorzystywane są elementy systemów monitorowania, które mają za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo publiczne i wykrywalność przestępstw. Inne inwestycje dotyczą inteligentnych systemów transportowych, które mają usprawnić ruch w mieście i ułatwić życie mieszkańcom. Równie chętnie miasta korzystają także z rozwiązań z zakresu inteligentnego sterowania oświetleniem ulicznym czy pozwalających na bardziej efektywne zarządzanie infrastrukturą energetyczną oraz wodną. Tego typu elementy znalazły już zastosowanie m.in. w Warszawie, we Wrocławiu czy w Środzie Wielkopolskiej. [i]– W zakresie zarządzania sieciami ciepłowniczymi, wodnymi czy gospodarką energetyczną widzimy bardzo duże wykorzystanie technologii, która z jednej strony podnosi efektywność gospodarowania, a z drugiej zwiększa niezawodność. Wiemy o tym, co się dzieje w danej sieci, gdzie są ewentualne awarie i jesteśmy w stanie im przeciwdziałać. Schneider Electric bardzo dużo tego typu rozwiązań dostarcz miejskim spółkom wodociągowym w większości miast naszego kraju – zauważa Jacek Łukaszewski. Dla polskich miast idea smart city to także możliwość optymalnego gospodarowania posiadanymi zasobami. Obecnie 75 proc. światowego zużycia energii elektrycznej przypada na aglomeracje miejskie. Szacuje się, że w kolejnych latach popyt na energię może się podwoić. – Po pierwsze, coraz więcej osób przeprowadza się do miast. Po drugie, cyfryzacja, czyli coraz większe korzystanie z technologii cyfrowej, wymaga dodatkowej energii. Po trzecie – industrializacja. Społeczeństwa się bogacą, co powoduje, że coraz częściej korzystają z dóbr przemysłowych. Wszystko to powoduje, że zapotrzebowanie na energię rośnie, a produkcja energii ze źródeł kopalnych niesie za sobą szereg negatywnych skutków dla klimatu i gospodarki – wyjaśnia Łukaszewski. Ekspert dodaje, że dzięki rozwiązaniom smart city możliwe będzie zmniejszenie presji środowiskowej. Elementy takie jak nadmierne zatrucie środowiska czy ujemny bilans energetyczny mogą zostać wyeliminowane właśnie dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii. Źródło: Newseria Biznes
SK Hynix wybuduje 4 fabryki chipów
Koreański producent pamięci zapowiedział, że zainwestuje 107 mld USD w budowę 4...
Sony wzmocni kadrę inżynierską w biznesie chipów
Sony poinformowało, że 40% nowo zatrudnionych inżynierów w Japonii w ciągu najbliższych...
APS Energia zrealizuje dwa zamówienia dla H. Cegielski
Spółka przyjęła do realizacji nowe zamówienia od H. Cegielski - Fabryka Pojazdów...
RGB Technology prezentuje postępy z budowy nowego zakładu
Trwa budowa nowej siedziby RGB Technology, zlokalizowanej w Strefie Ekonomicznej w...
Wirtualna rzeczywistość ułatwi podbój kosmosu
Po technologię rzeczywistości wirtualnej sięgają największe agencje kosmiczne na świecie...
Honda zamknie fabrykę w Wielkiej Brytanii
Japoński producent ogłosił plany restrukturyzacyjne: firma zamierza w 2021 roku zamknąć...
Ursus wygrał olbrzymi przetarg
NCBiR wybrało ofertę Ursusa jako najkorzystniejszą w postępowaniu na opracowanie i...
XTPL Inc. już w Dolinie Krzemowej
Komercjalizujące zaawansowaną technologię nanodruku XTPL otworzyło spółkę w Silicon...
Koło Naukowe Mechaników AGH opracowuje elektroniczną...
Studenci z Koła Naukowego Mechaników AGH (KNM AGH) działającego przy Wydziale...
ML System z kontraktem na budowę hali
ML System podpisał z firmą Skawald umowę o generalne wykonawstwo dla inwestycji polegającej na budowie hali wraz z budynkiem administracyjno-socjalnym oraz instalacjami wewnętrznymi.
Braster podpisał umowę na sprzedaż systemu Braster Pro w Indiach
Braster SA, innowacyjna spółka technologiczna, działająca w obszarze telemedycyny...
Pracownicy TRW Polska w Częstochowie za strajkiem
W związku z brakiem porozumienia z pracodawcą odnośnie podwyżek...
Potencjalny wpływ brexitu na branżę elektroniczną
W związku ze zbliżającym się wielkimi krokami ostatecznym terminem opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię politycy, przedsiębiorcy oraz obywatele starają się ocenić potencjalny wpływ tego bezprecedensowego...
Wrocław bada rozwiązania internetu rzeczy we współpracy z firmami...
Rozwój usług na potrzeby inteligentnego miasta przy wykorzystaniu internetu rzeczy...
Bornico z kredytem na innowacje
Projekt radomskiego producenta elektroniki został rekomendowany do...
Komercyjne wykorzystanie dronów może przynieść gospodarce nawet 913...
Budownictwo, rolnictwo, energetyka czy ubezpieczenia – to tylko niektóre z branż, w...
Mechanizm sondy InSight rozpocznie wbijanie w grunt Marsa
W tym tygodniu instrument HP3 marsjańskiej sondy InSight zacznie wbijać się na głębokość...
20 lutego XTPL zadebiutuje na GPW
Rozwijająca przełomową technologię nanodruku XTPL zadebiutuje na głównym...
VIGO System otrzymało milionowe środki na inwestycje
Projekt spółki otrzyma dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Rekomendowana...
Cormay przenosi lokalizację inwestycji
Biotechnologiczna spółka podjęła decyzję o przeniesieniu lokalizacji planowanej inwestycji związanej...
BB Electronics przejmuje czeski EMS
Duński dostawca usług EMS, BB Electronics, przejął czeskiego konkurenta Wendell Electronics.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
Most Read
Załaduj więcej newsów