reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© handmadepictures dreamstime.com Rynki | 08 stycznia 2016

Technologia RFID UHF będzie się upowszechniała

Smart Technology Group opracowało raport na temat technologii RFID UHF w Polsce w 2015 roku.
Według firmy, tym, co najbardziej utrudniało upowszechnienie technologii RFID UHF i skutecznie ograniczało ilość jej wdrożeń, była obawa przedsiębiorców przed zainwestowaniem we wciąż mało znane rozwiązanie. Mimo, że w 2015 roku liczba wdrożeń RFID UHF zwiększyła się wyraźnie w porównaniu z poprzednimi latami, to wciąż brakowało spektakularnych przykładów wykorzystania RFID UHF, mogących stanowić inspirujący przykład dla polskiego biznesu – oceniają eksperci Smart Technology Group. Możliwe jednak, że właśnie nadchodzący rok przyniesie zmiany, ponieważ liczba zainteresowanych tą technologią rośnie.

Według ekspertów z Smart Group Technology, jak na razie branżami, które w 2015 roku najskuteczniej przekonały się o zaletach RFID UHF były: retail, kontrola dostępu oraz turystyka. Dla retailu liczyły się oszczędności uzyskane dzięki optymalizacji zarządzania łańcuchem dostaw oraz lepsza obsługa klienta. Jeśli chodzi o sektor kontroli dostępu, to najaktywniejsze były przyzakładowe działy BHP, w których technologia RFID umożliwia lokalizację pracowników w czasie rzeczywistym (tzw. Real Time Location System). Natomiast branża turystyczna coraz chętniej wykorzystuje RFID UHF do ułatwienia turystom zwiedzania obiektów kultury. Jednym z liderów takich rozwiązań jest bydgoskie Exploseum, gdzie odwiedzający mogą poruszać się po kompleksie starych fabryk i podziemnych schronów bez przewodnika, wyposażeni jedynie w identyfikatory w formie smyczy, otwierające drzwi do poszczególnych budynków.

Według raportu Smart Technology Group, zwiększa się zarówno poziom wiedzy na temat RFID UHF, jak i liczba źródeł informacji na ten temat. Wcześniej materiały tłumaczące zasady działania RFID UHF można było znaleźć głównie u zagranicznych producentów, natomiast w 2015 roku regularnie pojawiały się polskie artykuły dotyczące RFID UHF, a podczas wydarzeń branżowych można było porozmawiać o tej technologii z ekspertami.

Technologicznie polskie RFID UHF stoi na światowym poziomie – podkreśla Smart Technology Group. - Wbrew obawom pewnej części środowiska przedsiębiorców, polskie rozwiązania technologiczne nie tylko mogą śmiało konkurować z zachodnią konkurencją, ale jeszcze je przewyższają. Przykładem jest opracowany i produkowany w Polsce SMART RFID, czyli pierwsze na świecie rozwiązanie łączące zalety technologii RFID UHF, Bluetooth, WiFi, GPRS oraz ZigBee. Co więcej, z polskich rozwiązań korzystają także zagraniczni przedsiębiorcy – pisze firma w swoim raporcie.

W Polsce znakomita większość przykładów wykorzystania RFID UHF dotyczy sektora prywatnego. W krajach zachodnich rządy są często traktowane jako najlepsi zleceniodawcy: kontrakty z nimi dotyczą rozbudowanych, wieloletnich zleceń. W Polsce takich projektów wciąż brak – kończy raport Smart Technology Group.

Źródło: Smart Technology Group

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 21 2018 15:38 V9.3.2-1