reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© photong dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 04 stycznia 2016

Studenci zaprojektowali urządzenie do szybkiego badania grup krwi

„Blood Analyser” to projekt urządzenia służącego do wstępnego określenia grupy krwi – na pomysł wpadli studenci polskich uczelni technicznych.
Joachim Jakubas, Grzegorz Koper i Marcin Markowski to studenci trzech różnych uczelni: Wojskowej Akademii Technicznej, Politechniki Krakowskiej i Akademii Górniczo-Hutniczej. Razem uczyli się w Technikum Elektronicznym w Połańcu i właśnie wtedy narodził się pomysł na urzadzenie, które umożliwi określenie grupy krwi nawet w 3 minuty. Ten wynalazek przyda się szczególnie przy wypadkach, zwłaszcza gdy poszkodowanych jest wielu.

- Chcielibyśmy, aby nasze urządzenie było montowane w karetkach pogotowia ratunkowego, aby już kilka chwil po wypadku ratownicy medyczni mogli poznać grupę krwi. Oczywiście, jeżeli podanie krwi będzie konieczne. Dzięki temu już z karetki można poinformować szpital, że jest potrzebna konkretna grupa krwi. Jeżeli szpital nie będzie posiadał odpowiedniej grupy, odpowiednio wcześniej można rozpocząć proces poszukiwania krwi w innych placówkach - powiedział PAP jeden z autorów wynalazku - Joachim Jakubas.

- Nasze urządzenie wykorzystuje metodę optoelektroniczną do określenia grupy krwi – tłumaczył rozmowca PAP. Młodzi wynalazcy rozważają możliwość zasilania urządzenia z akumulatora, aby móc stosować je w każdym miejscu i w każdych warunkach. Plusem ma też być niski koszt – cena analizatora szacowana jest na około tysiąc złotych.

Na razie urządzenie jest dopiero w fazie projektowej, studenci pracują nad prototypem i coraz precyzyjniejszymi metodami pomiarowymi. Mimo pierwszych nagród, na razie nie ma firm czy instytucji zainteresowanych wdrożeniem wynalazku. - Myślę, że potrzebujemy jeszcze trochę większego rozgłosu. Teraz rozważamy możliwości komercjalizacji tego projektu i na pewno w najbliższej przyszłości będziemy oferowali możliwość współpracy instytucjom, które są powiązane z tą dziedziną - zapowiedział Joachim Jakubas.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 25 2018 11:14 V9.5.0-1